Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

FOREX: Čo sa deje na trhu

Štvrtkové obchodovanie ponúklo už v ranných hodinách z Európy niekoľko zaujímavých výsledkov, keď boli na zverejnenie pripravené ešte pred otvorením európskych búrz výsledky nemeckej spotrebiteľskej dôvery (GfK), ktorá vo februári rástla na 2,8 b. (E: 2,1 b.) a britských cien domov, ktoré v januári klesali v priemere o 1,8% (E: -1,2%).

V priebehu predpoludňajšej seansy potom z Nemecka prišli ešte čísla z pracovného trhu, kde rástol počet nezamestnaných o 40 tis. (E: +60 tis.) a miera nezamestnanosti o desatinu na 7,9%, a ECB potom uverejnila aj januárovou peňažnej zásoby (M3), ktorej medziročný rast opäť spomalil, tentoraz na 5,9% (E: 6, 9%). Krátko pred obedom ešte boli uverejnené v eurozóne výsledky februárovej spotrebiteľskej dôvery, ktorá klesla na-33b. (E:-31b.), ale ani to nezabránilo európskym akciám v raste, ktoré ťahali predovšetkým finančné tituly.

Tým v predpoludňajších hodinách výrazne pomohla správa z Británie, kde tamní najväčšia banka Royal Bank of Scotland dostala od štátu garanciu na svoje aktíva vo výške 325 mld libier a navyše ju vláda prisľúbila aj ďalšiu finančnú injekciu v objeme 25,5 mld libier. Americká seansa sa včera vezl na vlne nákupov v Európe a tiež americké akcie rástli po otvorení trhov vďaka protistojnej politike vlád voči finančnému sektoru a snahe regulačných orgánov zabrániť prípadnému znárodňovaniu domácich bánk, ktoré zrejme budú aj v ďalších mesiacoch potrebovať od vlády nový kapitál.

Zdroj: X-Trade Brokers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *