Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

FOREX: Euro klesalo pod ťarchou negatívnych správ

Nočný prílev negatívnych správ pre EUR poslal jednotnú menu späť na minimá testované na začiatku tohto týždňa. Boli medzi nimi informácie naznačujúce, že španielska banka BBVA sa na americkom trhu snaží neúspešne refinancovať dlhopisy v hodnote 1 mld. USD a správy o nepriaznivom vývoji aukcie nemeckých štátnych dlhopisov (bundy), ktorá by stroskotala, ak by do nej nevstúpila Bundesbank a neskúpila časť ponuky.

K tomu sa pridal článok vo FT, podľa ktorého Japonsko nebude mať v budúcnosti záujem o európske dlhopisy. FT tiež upozorňujú, že čínsky štátny úrad pre správu devízových rezerv (SAFE) reviduje svoje investičné smernice a mohol by znížiť svoju angažovanosť v Európe. Táto informácia bola následne popretá (ale pripomíname, že SAFE svoje smernice reviduje pravidelne) a prezident China Investment Corp. to komentoval tak, že sa o tejto možnosti uvažovalo: "Chvíľu sme diskutovali o tom, či v prípade Európy znížiť odporúčania na „underweight“, ale náš záver je, že tak pravdepodobne neurobíme". V správe Bundesbank, ktorá je optimistická, pokiaľ ide o vyhliadky oživenia v Nemecku, sa uvádza, že pád EUR ešte plne neobnovil konkurencieschopnosť vývozcov v eurozóne.

Euro teda cez noc pokleslo o 1,5 %, a trhy opäť suverénne ovládol americký dolár, ktorému ešte nahrávali priaznivé dáta poukazujúce na zrejmý rast americkej ekonomiky. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby vzrástli v apríli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 2,9 % a prekonali tak všeobecne očakávané 1,3 %. Tento rast sa však možno z väčšej časti pripísať objednávkam civilných lietadiel. Ak od volatilného prepravného sektora odhliadneme, rast opäť skĺzol do záporných čísel na hodnotu -1,0 %, čo je najvýraznejší mesačný pokles od vlaňajšieho marca. Predaje nových jednorodinných domov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli o 14,8 %, čo je najvyšší nárast od mája 2008, rast však umelo podporila posledná možnosť využiť vládne daňové úľavy.

Veľkou otázkou, pred ktorú teda stáli ázijské trhy, bolo, či sa majú s koncom mesiaca snažiť stlačiť euro ešte nižšie. Trh sa o to pokúsil hneď na začiatku obchodovania, avšak podarilo sa mu dosiahnuť pokles iba o 25 bodov, pretože následne došlo k nútenému uzatváraniu krátkych pozícií a odrazu nad hranicu 1,22. Tlačová agentúra Xinhua okrem toho zverejnila správy, podľa ktorých investičný fond CIC bude pokračovať vo svojich investíciách v Európe, čo viedlo k ďalšiemu posilneniu eura.

Pokiaľ ide o dnes očakávané dáta, čaká nás zverejnenie údajov o nemeckom CPI v jednotlivých spolkových krajinách spolu s prieskumom IFO, údaje o švajčiarskej zamestnanosti a zverejnenie švédskeho indexu cien priemyselných výrobcov. Z Veľkej Británie očakávame zverejnenie prieskumu CBI Distributive Trade a neskôr v priebehu dňa budú uverejnené revidované údaje týkajúce sa amerického HDP za 1. štvrťrok spolu s týždennými číslami žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *