Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

FOREX: Euro sa prepadlo na minimá cyklu: zastavenie pádu nemalo dlhé trvanie

Noc priniesla ďalšiu nepriaznivú seansu pre EUR, a víkendový stabilizačný balíček tak poskytol jednotnej mene úľavu len na necelých 24 hodín. Obavy pretrvávajú a na akciových trhoch zavládla ponurá nálada. V Európe akcie klesli zhruba o 1°% (Španielsko -3,3 %) a na Wall Street o 0,3 %.

GBP ťažila neskôr zo správy o tom, že VB bude mať konečne vládu – po všetkom tom prešľapovaní na mieste od minulého štvrtka vyšlo najavo, že koalíciu vytvoria konzervatívci a liberálni demokrati – predseda labouristov G. Brown odstúpil z postu premiéra, na ktorom ho nahradí D. Cameron. Posilňovanie GBP tiež pomohli britské dáta. Priemyselná výroba/produkcia v spracovateľskom sektore vykázala prekvapivý nárast (+2,0 % resp. +3, 3% medziročne) a optimistický je aj odhad aprílovej HDP spracovávaný britským Národným ústavom ekonomického a sociálneho výskumu (NIESR) vo výške 0,5 % oproti predchádzajúcim 0,2 %.

GBP bola počas ranného obchodovania na ázijských trhoch zosadené zo svojho piedestálu po tom, čo článok vytlačený v britskom denníku Telegraph upozornil na potenciálne prehlbujúce sa rozpory medzi VB a zvyškom Európy vyplývajúce z toho, že VB neschválila svoj príspevok do víkendového stabilizačného fondu.

Pokiaľ ide o americké dáta, veľkoobchodné zásoby vzrástli v porovnaní s minulým mesiacom o 0,4 % (očakávalo sa 0,5 %), zatiaľ čo optimizmus malých podnikov vyskočil z 86,8 bodu na 90,6 a tiež IBD/TIPP index ekonomického optimizmu vzrástol zo 48,4 bodu na 48,7. Týždenný ABC index spotrebiteľskej dôvery sa však stále potáca v nízkych hodnotách okolo -47.

Ďalej podľa dátového kalendára očakávame zverejnenie údajov o európskom a nemeckom HDP za prvý štvrťrok, švajčiarskych dovozných a vývozných cenách, britskej nezamestnanosti, štvrťročnú správu Bank of England o inflácii a konečne sa tiež môžeme tešiť na údaje o HDP eurozóny za prvý štvrťrok. Počas amerického obchodovania budú zverejnené údaje o marcovej obchodnej bilancii USA a Kanady.

Zdroj. Andrew Robinson, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *