Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

FOREX: Euro utrpelo znížením ratingu Talianska i správami o krokoch Číny voči bankám v EÚ

Záležitosti periférie EÚ opäť určovali sentiment a smer obchodovania na začiatku ázijskej seansy. V prvom rade agentúra S & P znížila úverový rating Talianska o jeden stupeň na „A“ s negatívnym výhľadom, čo stiahlo pár EURUSD, ktorý v New Yorku uzavrel pôvodne na 1,3688, až na úroveň 1,36.

Zdalo sa, že riziko si opäť ani neškrtne – akcie otvorili nižšie a páry ázijských mien (mimo Japonsko) s USD čakal ďalší test hornej hranice. Krátko potom trhy zaznamenali článok v gréckom denníku Ekathimerini, podľa ktorého grécky premiér J. Papandreou zvažuje usporiadanie referenda o otázke, či má Grécko riešiť svoju dlhovú krízu aj naďalej v rámci eurozóny, alebo jednotnú menu opustiť. Trh túto správu vnímal pre EUR mierne pozitívne, takže sa vyškriabal späť do stredného pásma. Ďalší prepad však nasledoval po správe agentúry Reuters, že istá čínska štátna banka vzhľadom na pretrvávajúce obavy z európskeho dlhu prestala obchodovať menové forwardy a swapy s celým radom európskych bánk, okrem iného Société Générale, BNP Paribas a UBS.

Čo sa týka zverejňovaných údajov, jedinou udalosťou v Ázii, ktorá rozvírila aspoň trochu vlny záujmu, bolo zverejnenie zápisnice zo zasadania RBA. Zo zápisu vyplýva, že rozhodnutie udržať sadzby na nezmenenej výške je dôsledkom neistoty ohľadom globálnej ekonomiky a slabšieho rastu domácej produkcie. RBA uznáva, že trh s bývaním je slabý a investície okrem ťažobného priemyslu utlmené. RBA sa stále obáva výhľadu na vývoj inflácie v strednodobom horizonte a skutočnosti, že obchodná bilancia Austrálie v treťom štvrťroku pravdepodobne dosiahne nové rekordné maximum. RBA má ďalej dojem, že úroková sadzba vo výške 4,75% je zatiaľ primeraná, pretože istá miera zdržanlivosti dáva RBA dostatočný manévrovací priestor pre prípadnú reakciu na riziká ohrozujúce ekonomiky. Úrokové trhy teraz do ceny započítavajú zníženie o viac ako 150 bázických bodov zo strany RBA v nasledujúcich 12 mesiacoch. Panuje názor, že ide možno o príliš agresívny krok, v dôsledku ktorého na úrokových trhoch dochádza ku kapitulácii. AUDUSD sa podarilo získať pevnú pôdu pod nohami a znovu dosiahnuť úroveň 1,02.

A teraz v trochu optimistickejšom duchu … Čínsky denník People ‚s Daily, hlavná mediálna platforma vládnucej komunistickej strany, uviedol, že Čína bude pokračovať v nákupe amerických dlhopisov, pretože považuje americký dolár za relatívne bezpečnejší ako euro a len ťažko by hľadala alternatívne aktívum odolné voči riziku.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *