Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

FOREX: Euro v Ázii po víkendovom záchrannom balíku pre španielsku banku pokleslo

EURo po víkendovej správe, že španielska centrálna banka prevzala prevádzkovú kontrolu nad bankou Cajasur, jednou zo 44 regionálnych úverových spoločností, ktoré predstavujú približne 50 % bankového trhu v Španielsku, oslabilo.

Na akciových trhoch bola situácia trochu odlišná . Šanghajský kompozitný index sa po správe uverejnenej v denníku China Times o tom, že sa jeden vládny úradník vyjadril v tom zmysle, že nová majetková daň, o ktoré sa v nedávnej dobe diskutovalo, nebude v najbližších 3 rokoch zavedená, prudko vzrástol. Túto správu spomínaný úradník následne poprel, keď vyhlásil, že jeho vyjadrenie bolo zle interpretované, ale šanghajský index zostal optimistom a na poludnie sa držal nad +3 %, čím poskytol oporu zvyšku regiónu.

Úvodné komentáre z Americko-čínskeho strategického hospodárskeho dialógu vyznievajú veľmi platonicky a finančné trhy sa rozhodne nemali čoho chytiť. Čínsky prezident Hu vyhlásil, že Spojené štáty a Čína by mali viac koordinovať svoju makroekonomickú politiku, ale dodal, že k citlivým otázkam treba pristupovať opatrne. Hu prisľúbil, že Čína bude aj naďalej "postupne" smerovať k reforme menového systému a vynaložia veľké úsilie na posilnenie domáceho dopytu. Nič nového pod slnkom, že?

Kalendár zverejňovaných údajov má tento týždeň pomalší rozjazd – z Európy zatiaľ neprichádza nič, ale neskôr budú zverejnené údaje o aktivite chicagského FEDu a predajoch existujúcich domov. Čo sa týka programu na celý tento týždeň, zajtra budú zverejnené údaje o spotrebiteľskej dôvere v USA, v stredu objednávky tovarov dlhodobej spotreby a predaja nových domov a v piatok Chicagský index nákupných manažérov a nakoniec index spotrebiteľskej dôvery Univerzity Michigan. V Európe bude makroekonomický týždeň pokojný – plánuje sa iba zverejnenie údajov o nových priemyselných objednávkach v EÚ, zaujímavý však tiež môže byť index spotrebiteľských cien a údaje o spotrebiteľskej dôvere v Nemecku.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *