Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

FOREX: Euro v piatok spadlo zo svojho vrcholu no počas ázijskej seansy našlo pôdu pod nohami

Piatok bol pre väčšinu obchodníkov technickým koncom mesiaca. V USA je dnes sviatok a zdalo sa, že v porovnaní s tým, čo sme zažívali v priebehu mesiaca, mierime k optimistickejšiemu záveru. EUR sa opäť vyšplhalo až tesne nad 1,2454, ale potom mu došiel dych a rýchlo sa prepadlo, keď akciové trhy nedokázali využiť solídny základ zo štvrtka a agentúra Fitch znížila Španielsku úverový rating zo stupňa AAA na AA + (i keď zatiaľ zachovala stabilný výhľad), čo zosilnelo tlak na oslabovanie meny.

Údaje zverejnené v USA boli zmiešané . Osobné príjmy splnili očakávania, ale výdavky klesli k nule. Hodnota Chicagského indexu nákupných manažérov bola nižšia, než sa predpokladalo, ale index spotrebiteľskej dôvery Univerzity Michigan bol revidovaný smerom nahor, aj keď v širšom kontexte bol väčšinou ignorovaný. Ešte predtým vo Švajčiarsku uverejnené predstihové ukazovatele dosiahli najvyššiu úroveň od septembra 2006, solídnych 2,19, čo snáď oslabí dôvody SNB na intervenciu.

Vzhľadom ku sviatkom vo VB a v USA a vzhľadom na to, že dnešok je posledným dňom mesiaca, očakávali obchodníci na ázijských trhoch pokojné obchodovanie. A naozaj k najväčšej aktivite dochádzalo na začiatku obchodovania, keď EUR a GBP oslabili – EUR pod pretrvávajúcim vplyvom piatkového obchodovania a GBP v dôsledku prvej rezignácie v radoch tri týždne starej koalície kvôli škandálu s uhradzovaním výdavkov. Po dosiahnutí počiatočných miním však tlak na pokles opadol a meny sa pomaly vracali na svoje otváracie úrovne.

Vo víkendovom článku publikovanom v jednom nemeckom časopise predstaviteľ ECB J. Stark uviedol, že s tým, ako banky začnú od júla ECB splácať 442 mld. EUR, ktoré si požičali pred rokom, začne ECB opúšťať súčasnú fázu uvoľnenej monetárnej politiky. Konkrétne načasovanie tejto stratégie bude podľa Starka závisieť na stave ekonomického oživenia a na tom, ako dobre sa bude vyvíjať stav peňažnej zásoby. Sunday Times tiež uverejnili článok, v ktorom citujú britský think tank CEBR , ktorý vyzýva Grécko, aby vyhlásilo bankrot a vzdalo sa eura, a zachránilo tak svoju ekonomiku. Dnešné britské Times tiež citujú francúzskeho ministra pre štátny rozpočet Francois Baroina, ktorý uviedol, že snažiť sa udržať kreditný rating AAA by bolo pre Francúzsko príliš "namáhavé". Titulky rozhodne nezneli pre EUR priaznivo, ale aj napriek tomu sa podarilo euru na ázijských trhoch ešte o niečo posilniť.

Najnovšie dáta zverejnená IMM ukazujú, že počas nedávnych otrasov došlo k redukcii dlhých pozícií v AUD a CAD, pričom dlhé pozície týchto mien vo vzťahu k americkému doláru sa znížili na úrovne, ktorých sme boli svedkami naposledy vo februári; vo vzťahu k nadhodnotenému EUR však aj napriek nedávnemu krátkemu posilneniu voči AUD i CAD k viditeľnej korekcii nedošlo.

V priebehu európskeho obchodovania môžeme byť počas dnešného dňa u centier, ktoré budú ešte otvorené, svedkami istých reziduálnych pohybov súvisiacich s koncom mesiaca, ale nič príliš dramatické neočakávame. Pokiaľ ide o dnes očakávané dáta, v Európe čakáme na zverejnenie údajov o švédskej spotrebiteľskej dôvere, nórskych maloobchodných tržbách, peňažné zásobe M3 v eurozóne a odhady indexu spotrebiteľských cien a indexu dôvery spotrebiteľov. Ako už sme uviedli, v USA je dnes sviatok, avšak v prípade Kanady očakávame zverejnenie údajov o HDP za marec a za prvý štvrťrok tohto roka a ďalej tiež zverejnenie cien priemyselných výrobkov/indexu cien surovín.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *