Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

FOREX: Euru rýchlo dochádza dych, novú príťažou je Španielsko

Euro si cez noc nepolepšilo a po víkendovej záchrane španielskej banky sa rozmohla vlna oznámení o fúziách menších sporiteľní „Cajas“. Tlak na euro ďalej ešte vystupňovala správa MMF označujúca oživenie španielskej ekonomiky za extrémne slabé a neisté a pracovný trh Španielska za „nefunkčný“. EUR reagovalo návratom pod kľúčovú hladinu podpory 1,2440 a onedlho sme sa dostali späť na úroveň minulého štvrtka. Kvôli sviatku v niektorých európskych centrách chýbala likvidita, ale napriek tomu bol smer potvrdený.

Čo sa týka včera zverejnených dát, predaje existujúcich domov v USA prekonali očakávania s medzimesačnom rastom vo výške 7,7 %, avšak analytici vysvetľujú tento výsledok tým, že sa v apríli dali naposledy využiť federálne daňové úľavy. Index Chicago Fed Activity sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom tiež zlepšil a dosahuje hodnoty 0,29, pričom naposledy bol upravený smerom nahor na 0,13. Vo Veľkej Británii Adam Bosen vyjadril pochybnosti o oživení britskej ekonomiky a varoval, že nemožno vylúčiť možnosť deflácie, keďže všetky štvrťročné opatrenia s veľkou pravdepodobnosťou infláciu nezvýšia. Dáva prednosť variantu o 1% prestrelení inflácie než riskovať defláciu.

Správy o tom, že Severná Kórea uviedla do pohotovosti svoje vojenské jednotky, zvýšili obavy z otvorenej vojenskej konfrontácie na Kórejskom polostrove alebo v jeho blízkosti a táto neistota ohľadom budúceho geopolitického vývoja ešte viac znížila chuť k riziku. Juhokórejské akcie stiahli v tomto regióne burzové indexy nadol a podobným smerom sa vydali aj rizikové meny, aj keď pomalším, ale vytrvalým tempom.

Strategický ekonomický dialóg medzi USA a Čínou neponúkol finančným trhom stále nič, o čo by sa mohli oprieť; obe strany sa totiž viac než na prípadnú devalvácii Juanu zameriavajú na európsku krízu štátnych dlhov. Na približne 11:00 h GMT je v Pekingu ohlásená tlačová konferencia amerického ministra financií T. Geithnera.

Pokiaľ ide o dátumy, na začiatku európskeho obchodovania očakávame zverejnenie údajov o švajčiarskej spotrebe a švédskej nezamestnanosti, po ktorom budú nasledovať výsledky druhého čítania návrhu britského rozpočtu, údaje o pôžičkách na bývanie BBA a zverejnenie britského indexu služieb. Posledným očakávaným údajom budú dáta o nových priemyselných objednávkach v eurozóne. Počas amerického obchodovania očakávame zverejnenie indexu cien domov S&P/Case Shiller, údajov o spotrebiteľskej dôvere, indexu nákupných cien domov a indexu výrobnej aktivity richmondského FEDu.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *