Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

FOREX: GBP stále usilovne hľadá pevnú pôdu pod nohami

EUR bolo pri začatí nočného obchodovania pevne nohami na zemi. Prispel k tomu mierny rast HDP eurozóny v 1. štvrťroku (0,2 % mezikvartálne, 0,5 % medziročne) a oznámenie Španielska o sérii iniciatív na obmedzenie nákladov, ktorých cieľom je v roku 2011 znížiť rozpočtový deficit krajiny na 6 % hrubého domáceho produktu oproti 11,2 % v roku 2009.

Ako tomu však v nedávnej dobe bolo už neraz, na posilňovanie EUR bolo nazerané ako na ďalšiu príležitosť k výpredaji jednotnej meny a akýkoľvek výpad nad 1,27 mal krátky život a do NY uzávierky sme boli zase späť na úrovniach, na ktorých skončila včerajšia obchodná seansa v Ázii. 

Takmer to isté možno povedať aj o GBP. Jej impulzívna reakcia na oznámenie o vytvorení vládnej koalície medzi konzervatívcami a liberálnymi demokratmi totiž po holubičom postoji BOE k stavu britského hospodárstva vyjadrenom v pravidelnej štvrťročnej správe o inflácii rýchlo vyprchala. Guvernér M. King tiež odmietol vylúčiť prijatie ďalších opatrení v oblasti kvantitatívneho uvoľňovania a uspokojenie s vývojom inflácie naznačuje, že britské sadzby sa v dohľadnej dobe nijako rýchlo meniť nebudú. Špekulácie o vládnych sľuboch na zdaňovanie bánk vyvolalo ďalší tlak na libru.

Zlatu sa opäť darilo najlepšie a cez noc sa dostalo na nový rekord, s tým, ako sa investori hrnuli, aby využili tento bezpečný prístav, a za posledných dvanásť mesiacov tak vzrástlo o 13,9 %. Americké dlhopisy uzatvárali nižšie a vytiahli výnosy desaťročných dlhopisov o šesť bázických bodov na 3,58 % i napriek relatívne zdravej účasti na aukcii. To poskytlo určitú podporu USDJPY, ktorý sa postupne dokázal vrátiť nad úroveň 93.

Pokiaľ ide o dianie za oceánom, obchodná bilancia USA nepriniesla žiadne veľké prekvapenie a vykázala nepatrne väčší celkový deficit s malým poklesom v údajoch bez ropy, čo naznačuje, že dovozy založené na spotrebe neboli tento mesiac nijako zvlášť silné. Ministerstvo financií USA zverejnilo aprílový deficit rozpočtu vo výške 82,7 mld. USD, oproti 20,9 mld. USD za rovnaký mesiac minulého roka, tieto čísla ale mali len malý vplyv, keďže mnoho expertov naznačovalo, že pokles čiastočne odráža časové posuny, ktoré nemajú na celkový výhľad pre rozpočet výraznú väzbu.

Dnes je kalendár pomerne pokojný, čakáme zverejnenie údajov o obchodnej bilancii vo VB a cien domov DCLG spolu s mesačnou správou ECB za máj. Obchodovanie v USA je v znamení dovozných cien a týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Budú sa ceny EUR opäť vyvíjať rovnako ako v posledných troch dňoch? Sledujte vývoj.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *