Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

FOREX: Kam zamieria menové páry nasledujúci týždeň

Včera mal Ben Bernanke presvedčiť celý svet… Ako sa teda obhajoval? Zjednodušene tak, že ekonomické prostredie v USA je „neobvykle neisté“…

Podľa môjho názoru tomu máme rozumieť tak, že ani samotný Bernanke s istotou nevie, čo bude. Čo však definitívne vieme, je to, že sadzby zostanú nízko ešte veľmi dlho a že úrokový diferenciál/hra s výnosmi ešte získa na dôležitosti – už sme boli svedkami toho, ako na tom zarobil JPY a následne aj USDJPY, ale o tom neskôr.

Inak na trhu s akciami sa toho odohráva málo – pohybujeme sa v relatívne jasne vymedzenom pásme. Pri indexe S&P je hornou hranicou 1085/90 a prechodná pomoc je na hladine 1055/45. Výsledky ohlásené po uzavretí trhu žiadne naozajstné nadšenie nevyvolali a okrem určitých slovných intervencií v Japonsku sa nič zaujímavého nedialo.

Dnešný deň je celý v znamení makroúdajov. Začíname pri indexe PMI v eurozóne, nasledujú maloobchodné tržby vo Veľkej Británii a popoludní prichádzajú údaje o predaji domov a týždenné dáta o počte pracovných miest v USA. Samozrejme tu bude v súvislosti so zverejnením týchto údajov ako zvyčajne bitky o to, či na trhu prevažujú chuť či nechuť k riziku, ale ja osobne strkám hlavu do piesku a snažím sa zachovať celkovo objektívny makroekonomický pohľad na tento trh.

Keď som sa takto rozhodol a vzhľadom na to, že mám od zajtra až do 4. augusta dovolenku, radšej vám ponúknem svoj výhľad na cca 10 dní dopredu, čo sa týka hlavných párov a trendov.

Zajtra príde tá veľká udalosť, ktorú trhy údajne netrpezlivo očakávali, a totiž oznámenia výsledkov záťažových testov bánk v eurozóne, ktoré budú zverejnené v 16:00 GMT. Nechcem sa nikoho dotknúť ani v Bruseli ani v ECB, ale úplne úprimne ma tieto výsledky nezaujímajú a podľa môjho názoru by nemali zaujímať ani vás. Maľovanie na ružovo a fiktívne účtovníctvo sú určené pre politikov a nie pre realistov, ako som ja alebo vy. Stačí sa pozrieť na samotné záťažové parametre a je jasné, že ide o paralelný svet.

Drsná realita je taká, že veľká väčšina týchto bánk neprežije, ak budú úverové trhy pokračovať rovnakým smerom, ktorým sa uberali doteraz. Na týchto trhoch chýba likvidita a mnohým bankám rovnako tak chýbajú kapitálové rezervy, ktoré by im mohli pomôcť prežiť systémové tlaky, ktoré budú v najbližšej budúcnosti pretrvávať.

Ale aby som neodbiehal od témy… hlavné menové páry.

Trendom tohto leta je, ako som to zdôrazňoval asi pred mesiacom, byť dlhý v JPY, a to ako proti americkému doláru, tak proti ostatným menám, a doteraz sa táto stratégia ukazuje ako vcelku zisková a z veľkej miery ani nie príliš náchylná k volatilite. Ako bolo uvedené vyššie, len sa pozrite na spready u výnosov 10-ročných dlhopisov v USA a Japonsku a podľa nich si, priatelia, urobíte jasnú predstavu o tom, prečo zaznamenávame takéto pohyby. So zreteľom na to je teda hladina 85,80 pre USDJPY kriticky dôležitá a aj cez všetky vyhlásenia japonských predstaviteľov poukazujúce na zjavnú silu JPY by sme sa mali dočkať testovania a so všetkou pravdepodobnosťou prelomenia tejto úrovne, čo spustí lavínu stop príkazov, ktoré sa údajne nachádzajú v celom pásme až k 84,00.

Ak máte v USDJPY otvorené krátke pozície, tak to tak nechajte, a ak ešte nie, hľadajte úrovne 87,50 a 88,30 ako príležitosti na predaj. Pokiaľ ide o komodity a tým pádom o AUDUSD a USDCAD, som opozičník a celému tomu humbuku neverím. Čo tým myslím? Jednoducho to, že je to bublina, ktorá obzvlášť na riedkom letnom trhu bude pravdepodobne skôr sklamaním než príjemným prekvapením.

S ohľadom na AUDUSD to znamená, že aj naďalej zostávam v medvedej pozícii a budem predávať na úrovni 0,8850/70 a stop-loss umiestnim nad hladinu 0,8935/50 v očakávaní pohybu späť k 0,8670 a 0,8530.

Potvrdenie tohto predpokladu nachádzam v podobe včerajšieho prelomenia a trvalého zotrvania pod 0,8780, až na malý výpad dnes ráno, ktorý umožnil vstup do čerstvých strategických krátkych pozícií. V prípade USDCAD sa to premieta do nudného, ale napriek tomu úspešného obchodovania v ohraničenom pásme, na ktorom, ako som už predtým niekoľkokrát poznamenal, ak funguje, nie je potrebné nič meniť.

Odkazujem samozrejme na úroveň 1,0630 na hornej strane s možným rozšírením až k 1,0700, zatiaľ čo spodná strana je ohraničená hladinou 1,0350 a hlbšie pásmom 1,0280/50, ak budete mať príležitosť. Pod posledne spomínanou úrovňou 1,0250 bude tento pár už značne prepredaný a príležitosť k jeho nákupu teda presvedčivejšia.

Určite vás všetkých zaujíma, kam nabudúce zamieri EURUSD…

Odpoviem vám tak, že sa bude obchodovať v novo zriadenom pásme s hranicami 1,2550 a 1,3150/3200. Nočný pohyb pre mňa nie je prekvapením a nemal by byť ani pre vás. Ide proste o konsolidáciu nedávneho pohybu a prielomu vyššie a určitá korekcia sa dala očakávať. V nadchádzajúcom približne týždni budem prevažne nakupovať pri poklesoch k vyššie uvedeným úrovniam a budem obchodovať čisto v rámci tohto pásma. Vo chvíli, keď výsledková sezóna skončí, môžeme prehodnotiť, či sa toto pásmo udrží aj naďalej, alebo počkám do 16. augusta, kedy bude zverejnená druhá séria výsledkov záťažových testov. V tomto prípade by stál za zváženie nakúpiť strangle pomocou opcií okolo úrovní 1,2550/2600 a 1,3200 so splatnosťou od 2 do 4 týždňov.

GBPUSD sa bude pravdepodobne pohybovať v tandeme s EUR a musí rešpektovať úrovne 1,5130 a 1,5300, ktorých prelomenie by znamenalo hlbšie pohyby a rizikom je podľa môjho názoru potenciál k poklesu až k 1,4750 (hoci k tomu pravdepodobne nedôjde za mojej neprítomnosti). V uplynulých dňoch sa vývoj tohto páru odvíjal od EURGBP, ktorý sa chystá testovať a so všetkou pravdepodobnosťou zase odraziť od hranice 0,8330 (pričom 0,8380 je prvou skutočnou prekážkou). V smere nahor však uprednostňujem ďalšie testovanie hladiny 0,8530 s reálnou šancou na jej prelomenie…

Skrátka a dobre, zotrvajte v dlhých pozíciách v JPY a nevšímajte si žiadnych rečí z úst Japoncov, a čo je zo všetkého najdôležitejšie, buďte tam vonku opatrní. Dnes večer odchádzam na dovolenku a späť budem 4. augusta, takže vám do tej doby želám veľa šťastia a bezpečné nosenie helmy.

Zdroj: Ken Veksler, Senior Manager Trading and Advisory, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *