Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

FOREX: Kan zostáva, USDJPY dosahuje nové minimá

Rovnako tak ako prevažná časť včerajšej európskej seansy bola aj uplynulá noc zväčša pokojná, pričom riziko si udržalo pomerne slušný dopyt. Americké indexy uzavreli v kladnej zóne. Podarilo sa im udržať hlavu nad hladinou a index S&P sa vyšplhal až k úrovni 1135/45.

V noci zverejnené dáta boli silné – aj pre meny ako AUD, kde boli oznámené lepšie čísla týkajúce sa podnikateľskej dôvery. Vo Veľkej Británii boli údaje o cenách domov RICS oveľa slabšie, čo sa pochopiteľne odrazilo v kurze GBPUSD (trochu zvláštne uprostred výpredaja USD u iných párov).

Ďalšia z netrpezlivo očakávaných správ, ktorá mala potenciál zahýbať trhom, boli skoro ráno európskeho času výsledky parlamentných volieb v Japonsku. Ráno sme sa dozvedeli, že vysoko favorizovaný N. Kan si udržal vedenie, a JPY v dôsledku toho dramaticky posilnil, pritom u USDJPY aktivoval veľa stop príkazov smerom nadol a zaznamenal čerstvá 15-ročné minimá (83,09), ale zatiaľ ešte stále nijako vážne neohrozil údajne bariéry nachádzajúce sa na úrovni 83,00. Podľa môjho názoru je to však len otázka času, pretože súčasná cenová akcia je u tohto konkrétneho páru skôr klesajúca – zjavne jej v noci nepomohol ani opätovný obrat vo výnosoch.

Hoci EURUSD dnes ráno aj naďalej vyzerá zdravo, naozajstná skúška príde, keď (ak vôbec) sa dostaneme dostatočne blízko hladiny 1,3030, ktorá zatiaľ vymedzuje hornú hranicu pásma, v ktorom sa momentálne pohybujeme. V priebehu dňa podporia dopyt po tomto páre údaje o indexe ZEW, ktoré budú zverejnené dnes ráno, avšak s ohľadom na posledné výsledky (ktoré pravdepodobne budú slabé) by som osobne v čase uverejnenia očakával výpredaj. Sledujte DXY, ktorý sa v túto chvíľu ustálil na úrovni prechodnej podpory a bude ešte pravdepodobne mierne klesať, ako zase začne konsolidácia a korekcia smerom nahor.

Dnešné hladiny hlavných menových párov sa podobajú včerajším, jedinou výnimkou je GBPUSD, ktorý (aspoň podľa môjho názoru) teraz potvrdil svoje krátkodobé pásmo. Je tu stále riziko oslabovania pri prekonaní kritickej zóny 1,5330/1,5280, ktoré by signalizovalo ozajstný pohyb.

Pokiaľ ide o USDJPY a EURJPY, rovnako ako už nejakú dobu sa prikláňam k medveďom… Prinajmenšom u USDJPY. Na druhú stranu, EURJPY stále má potenciál prekonať včerajšie maximá 107,80/90.

Z ostatných dát bude okrem iného zverejnený index spotrebiteľských cien vo VB a maloobchodné tržby v USA. Nezabudnite na bezpečnostnú prilbu.

Zdroj: Ken Veksler, Senior Manager, obchodovanie a poradenstvo, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *