Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

FOREX: Ministri financií EÚ prichádzajú so stabilizačným balíčkom

Ministri financií EÚ si vzali cez víkend prácu nadčas a prišli s novým súborom opatrení presnejšie stabilizačným mechanizmom. Má zmierniť problémy s dlhovým financovaním, do ktorých sa dostali krajiny na periférii EÚ po tom, čo sa trhy v štvrtok a v piatok pod vplyvom všeobecnej averzie voči riziku vcelku vymkli kontrole.

Tieto opatrenia zahŕňajú :

  • 60 mld. EUR v pôžičkách zo súčasného rozpočtu EÚ
  • 440 mld. EUR na zárukách alebo priamych pôžičkách od štátov eurozóny
  • 220 mld. EUR v pôžičkách od MMF

ECB bude v súvislosti s EUR v záujme zaistenia hĺbky a likvidity intervenovať na trhoch verejných a súkromných dlhových cenných papierov. Tie budú sterilizované prostredníctvom konkrétnych operácií.

ECB bude vykonávať „plnú alokáciu“ pri dlhodobejších refinančných operáciách na dobu 3 a 6 mesiacov

Centrálne banky dočasne obnovia swapové linky s americkým FED-om k zaisteniu likvidity.

Rozsah a záväzky týchto opatrení sú impozantné a predpokladá sa, že budú dosť veľké na to, aby zaistili ročné financovanie krajín PIGS. Impulzívne reakcie menových trhov znamenali posun EUR o viac ako dvesto bodov vyššie od piatkovej NY uzávierky a ázijské akciové trhy na pozadí toho vzrástli o 1-2 %. Z krátkodobého pohľadu sa zdá, že riziko je znovu na scéne. Pre krajiny ako Grécko, Španielsko, Portugalsko a ďalšie, ktoré chcú tento mechanizmus využiť, však stále platia podmienky v podobe prijatia fiškálnych opatrení počas niekoľkých nasledujúcich dní a záruky si môžu vyžadovať schválenie parlamentmi (čo môže byť zdĺhavý proces). Takže z dlhodobejšieho pohľadu nemusí byť výsledok až tak ružový.

Vo všetkom tom zmätku posledných dní sa zverejňované ekonomické údaje ani nedostali na prvé stránky, ale z USA znovu prišla várka povzbudivých dát. Viedla zmena počtu pracovných miest mimo poľnohospodárstva na hodnote 290 tis. oproti predpokladaným 190 tis., zatiaľčo miera nezamestnanosti stúpla z 9,7 % na 9,9 %. V každom príprade  môžeme to pričítať nárastu potenciálnej pracovnej sily (800 tis. ľudí presunutých z kategórie „rezignovaných“ – teda tých, ktorí nie sú zahrňovaní do potenciálnej pracovnej sily – do kategórie osôb, ktoré buď pracujú alebo prácu hľadajú. Z týchto 800 tis. nových pracovných síl ich 550 tis. prácu našlo, čím zostáva 250 tis. osôb, ktoré ju nenašli a tím prispeli k vyššej miere nezamestnanosti).

Štvrtkové voľby vo VB skončili podľa očakávaní patovým výsledkom a víkendová tlač chrlila správy o konzervatívcoch a liberálnych demokratoch horúčkovito vyjednávajúcich o dohode na vytvorenie vlády. Gordon Brown a jeho labouristi čakajú v hale. Atmosféra neistoty pretrváva a GBP zatiaľ zaostáva za EUR v zotavovaní, ktoré pomohlo páru EURGBP dostať sa znovu nad úroveň 0,87.

Najdôležitejším správam i nálade v počiatočných hodinách európskeho obchodovania bude nepochybne dominovať záchranný eurobalíček, čím sa zverejňované údaje opäť dostanú len do vedľajšej úlohy. Pre poriadok dnes očakávame obchodnú bilanciu Nemecka, nórsky index spotrebiteľských cien a index cien výrobcov, údaje o spotrebiteľskej dôvere v eurozóne a v pondelok netradične jednanie Bank of England! Všetko završujú údaje z Kanady o zahájenej  výstavbe.

Buďte obozretní! Trh bude veľmi pravdepodobne nestály!

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *