Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

FOREX: Na trhy sa vracia chuť k riziku

Honba za výhodným obchodom, priaznivejšie americká dáta povzbudzujú Wall Street a chuť k riziku. Vďaka rastúcemu exportu oznámila Austrália prvý obchodný prebytok po 12 mesiacoch.

Včerajšie obchodovanie na Wall Street bolo úspešné a v porovnaní s predchádzajúcou seansou zaznamenali akcie výrazný obrat smerom nahor. Vzhľadom k ich nízkemu aktuálnemu oceneniu bol silný dopyt po energických tituloch a aj ceny ropy zaznamenali obrat a nárast o 2 USD. K posilňovaniu akcií prispela ďalšia várka povzbudzujúcich ekonomických údajov z USA – index prepustených zamestnancov Challenger zostal na nízkych hodnotách, rozpracované predaje domov v USA vzrástli oproti odhadu medzimesačne o 6 % a medziročne o 24, 6%, (aj keď niektorí poukazujú na to, že na týchto údajoch sa stále ešte môže prejavovať snaha využiť na posledných chvíľu končiace daňové stimuly) a domáci počet predaných vozidiel bol lepší, než sa pôvodne očakávalo, napriek menším počtom ekonomických stimulov.

Dáta prichádzajúce z Európy boli už o niečo menej presvedčivéírska nezamestnanosť vyskočila z predchádzajúcich 13,1 % na 13,7 % a španielska spotrebiteľská dôvera zaznamenala rekordný prepad. EUR sa ale aj tak vo svojom obchodovaní pohybovalo v najužšom pásme od apríla, a to aj napriek tomu, že hneď na začiatku obchodovania ho podporili správy, že niekoľko dôležitých centrálnych bánk vyhlásilo, že budú aj naďalej investovať do nákupu eur (i keď Irán oznámil, že zvažuje, že svoje rezervy vo výške 45 mld. EUR diverzifikuje a premení ich čiastočne na USD a zlato). EUR ani ceny zlata na tieto správy nijako výrazne nereagovali. Vzhľadom k preventívnemu vyčisťovaniu krátkych pozícií v GBP vyvolanému neúspešným pokusom poisťovne Prudential o odkúpenie ázijskej divízie AIA americkej poisťovne AIG došlo k posilneniu GBP párov a nasledoval malý obrat. JPY pokračoval po včerajšej rezignácii japonského premiéra vo svojom oslabovaní, pričom posilňovanie USDJPY napomohli tiež pevnejšie americké úrokové sadzby.

Ázijská seansa bola spočiatku ovplyvnená dianím v New Yorku , ale AUD zažil menší pokles na základe údajov indexov nákupných manažérov zo sektora služieb. V apríli sme po prvýkrát od novembra videli rast nad prahovú hodnotu 50 bodov, ale to sa ukázalo ako neudržateľné, pretože v máji došlo opäť k skĺznutiu pod túto hranicu, z 52,3 na 47,5 bodov. To bol však len krátkodobý vývoj, pretože údaje aprílovej obchodnej bilancie vykázali výrazný obrat. Austrália za tento mesiac oznámila nečakaný prebytok +138 mil. AUD, oproti očakávanému deficitu -800 mil. AUD a predchádzajúcemu výsledku -2040 mil. AUD. Za prudkým zlepšením stojí export, ktorý odskočil o 10,7 %, zatiaľ čo import aj naďalej stagnoval.

Adam Posen z Bank of England dnes skoro ráno prišiel s obzvlášť neradostnú vyhliadkou pre Japonsko a varoval, že úroveň verejného dlhu krajiny sa blíži ku hranici, kedy nebude naďalej neudržateľná. Vo svojom komentári, ktorý bol na zahraničného centrálneho bankára nezvyčajne silný, Posen varoval, že ak sa nevyrieši zdravie bankového sektora, mohol by sa zmätok okolo verejných dlhov rozšíriť z kontinentálnej Európy do Japonska aj do USA a UK. Trhy na tento komentár nijako bezprostredne nezareagovali a namiesto toho naďalej dávajú prednosť riziku.

Dnes sa nám v Európe môžu o zábavu postarať ceny domov z Veľkej Británie, zmena v sektore služieb na základe údajov indexov nákupných manažérov z Nemecka, eurozóny a Veľkej Británie spolu s maloobchodnými tržbami eurozóny. Obchodovanie v USA začína piatkovými údajmi o mzdách v nepoľnohospodárskych sektoroch, zmenou zamestnanosti ADP a týždenným počtom žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Na programe dňa bude aj zverejnenie údajov o produktivite v nepoľnohospodárskych sektoroch, rovnako ako podnikové objednávky a dôležitá správa ISM o aktivite mimo spracovateľský sektor, kedy trh hľadá ľahké zlepšenie oproti aprílovej hodnote, ktorá znamenala takmer štvorročný rekord.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *