Streda 19. decembra. Meniny má Judita

FOREX: Nemecký zákaz krátkeho predaja dlhopisov a akcií poslal EUR na minimá cyklu

Správa, že sa Nemecko chystá zakázať „nahé“ krátke predaje dlhopisov denominovaných v EUR (spolu s na ne naviazanými CDS) a akcie desiatich najvýznamnejších nemeckých finančných inštitúcií, dostala trhy do varu.

Najčastejšie otázky sa týkali:

  • potreby takéhoto kroku a
  • jeho načasovania vzhľadom k relatívnemu pokoju na trhoch.

Ďalšie trhliny v jednote EÚ sa objavili, keď nemecký politik F. Schäffler vyhlásil, že neuposlúchne rozhodnutie svojej FDP a bude hlasovať proti paktu stability EÚ vo výške 1 bilióna USD.

Úrovne podpory u EUR padli bez zábran , mena sa rýchlo dostala na nové minimá cyklu a dosiahla nové 4-ročné minimum na úrovni 1,2143. GBP začala posilňovať čoskoro po tom, čo údaje o inflácii vo VB prekvapili opätovným smerovaním nahor. Index spotrebiteľských cien vo VB vzrástol v apríli medziročne o +3,7 % oproti 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci, čo donútilo guvernéra BOE spísať ďalšiu správu o inflácii. GBP však čoskoro pod predajným tlakom v dôsledku averzie voči riziku kapitulovala, a na ceste dole sa tak pridala k EUR. Ako obvykle z toho najviac vyťažili USD a JPY. Dolárový index sa znova dostal nad hranicu 87,0 a JPY sa z najslabšej meny stal v okamihu tou najsilnejšou.

Zverejňované údaje boli opäť až na druhej koľaji , ale americké dáta bola všeobecne znova lepšie, než sa očakávalo. Začatá výstavba vzrástla medzimesačne o 5,8 % na 672 tis. rezidenčných jednotiek, pričom prevažná časť tohto zlepšenia pripadá na začatú výstavbu jednorodinných domov, ktorá je najvyššia od augusta 2008. Ceny výrobcov klesli v apríli medzimesačne o 0,1 %. Môžu za to predovšetkým nižšie ceny energií a potravín. Napriek lepším výsledkom z poslednej doby zaujala S. Pianalto z FEDu vo svojich nočných komentároch holubičí postoj, čo naznačuje, že fakty stále ukazujú na dezinflačné tendencie v ekonomike.

Po tom, čo EUR dosiahlo nových miním cyklu a počas obchodovania na ázijských trhoch sa od nich trochu odrazilo, stojí pred trhmi zásadná otázka, či bude EUR dopriaty čas na oddych a konsolidáciu. Bezprostredné ciele v smere nadol sú hladina 1,2080, čo je minimum roku 2008, a pod ňou psychologická hranica 1,20. Zverejňované údaje budú pravdepodobne znovu zabudnuté, ale napriek tomu: v Európe nás dnes čaká správa zo zasadnutia BOE, v Kanade veľkoobchodné zásoby/tržby a v USA index spotrebiteľských cien.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *