Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

FOREX: Po páde vyvolanom CME sa stáva zlato cieľom útoku lovcov výhodných obchodov

Ázijskí obchodníci s cudzími menami sa pred zajtrajšou konferenciou v Jackson Hole spokojne stiahli do ústrania, v prípade zlata sa však po drastickom prepade, ktorý vyvolalo CME oznámením o zvýšení požadovanej marže o 27%, čo prakticky zastavilo všetky nákupy v Ázii, objavili lovci výhodných nákupov.

Ázijskej seanse inak chýbali makrodáta a vzhľadom na to, že konferencia v Jackson Hole je už za dverami, pohybovali sa menové páry v úzkych pásmach, aj keď akcie zostali aj cez výpredaj, ktorý nasledoval po ukončení obchodovania na Wall Street, v čiernych číslach.

Z hľadiska zverejňovaných dát naberá dnes situácia v Európe na obrátkach. Čakajú nás prieskumy spotrebiteľskej dôvery z Nemecka a Švédska. Vo Švédsku budú tiež zverejnené úvery domácnostiam, index cien výrobcov a miera nezamestnanosti. Môžeme tiež očakávať švajčiarsky prieskum ZEW a vykázané tržby CBI, a v závere seansy vystúpi M. Weale z BoE. Počas obchodovania na amerických trhoch sa bude pozornosť sústreďovať na týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti a index spotrebiteľskej dôvery spoločnosti Bloomberg.

V priebehu včerajšej európskej a americkej seansy sme zaznamenali o niečo väčšiu volatilitu pri zlate a GBP. Euru, ktoré dokázalo prekonať sklamanie zo správy IFO (index očakávaní sa prepadol na najnižšiu hladinu od decembra 2009), sa zo začiatku darilo, ale na 1,45 už sa nevrátilo. GBP oslabila, pretože investori zohľadnili zlú kondíciu ekonomiky, Bank of England prijala ešte umiernenejší postoj a jeden významný hráč realizoval veľký príkaz na predaj.

USD sa počas americkej seansy zdvihol a dolarovému indexu sa podaril návrat na 74,0, keď rozpočtový výbor Kongresu znížil odhad dlhodobého deficitu amerického rozpočtu o polovicu. Pozitívny sentiment podporili aj údaje o objednávkach tovarov dlhodobej spotreby za júl, ktoré prekonali očakávania (+4,0% oproti očakávaným 2,0% a predchádzajúcim hore revidovaným -1,3%). Dodatočný stimul poskytli doláru i znížené očakávania v súvislosti so zajtrajším prejavom Bernankeho. Wall Street na vlne lepších makrodát a prognóz nižšieho rozpočtového deficitu posilňoval – index S & P rástol už tretí deň v rade – ale správa o odchode riaditeľa spoločnosti Apple Stevea Jobsa zverejnená po uzatvorení trhov ho stiahla o niečo nižšie. Pozitívnejšia nálada vo vzťahu k akciám sa potom príslušným spôsobom podpísala na dlhopisoch americkej vlády, ktorých výnosy stúpli.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *