Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

FOREX: Pokoj pred búrkou? Fed by mohol začať s prvou vlnou

Investície 31.07.2012 | 10:47 0 Komentárov

Včerajšia relatívne pokojná seansa s pohybmi v úzkom pásme viedla dnes z hľadiska EUR k pokojnej ázijskej seanse tiež s pohybmi v úzkom pásme.

V Saxo Bank sme zaznamenali krátky záblesk ochoty riskovať (v podobe 15 bodov v prípade EURUSD a 20 bodov u AUDUSD), keď trhy v predvečer stredajšieho zasadnutia FOMC zareagovali na článok v denníku NYT, podľa ktorého s odkazom na snahy umiernených členov Výboru vrátane viceprezidentky Janet Yellenovej, naliehajú niektorí predstavitelia Fedu na prijatie preventívnych stimulačných opatrení. To preto, aby sa „poistili“ proti nežiaducim otrasom, ktoré by mohli viesť k vzniku stále silnejúcej zostupnej špirály. Kým posun v sentimente bol minimálny (nedošlo k žiadnej zásadnej reakcii na akciových trhoch), rizikové meny našli pre zvyšok seansy podporu.

Pokiaľ ide o makrodáta, správy o nezamestnanosti z niekoľkých centier boli trochu lepšie, než sa očakávalo: v Japonsku sa miera nezamestnanosti znížila v júni zo 4,4% na 4,3% a v Singapure skĺzla v 2. štvrťroku z 2,1% na 2,0%. Japonská nezamestnanosť tak zaznamenala najnižšiu úroveň od minulého septembra a v Singapure sa od konca roku 2009 pohybuje v pásme 1,9–2,3%. Singapurské zlepšenie bolo možno väčším prekvapením, keď vezmeme do úvahy, že v ekonomike vzniklo 29 200 nových pracovných miest, aj keď rast sa v rovnakom období znížil o 1,1%.

Predskokanom globálneho festivalu indexov nákupných manažérov bol dnes ráno v Japonsku index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore JMMA, ktorý klesol najrýchlejším tempom od apríla 2011. Index v júli spadol zo 49,9 na 47,9, pričom pri detailnom pohľade sú zjavné slabé miesta v kategórii celkovej výroby a nových exportných zákaziek.

Veľká Británia sa nachádza v technickej recesii, a tak málokoho prekvapí, že naposledy zmeraná dôvera britských spotrebiteľov zostala pri dne. Ako sa čakalo, index GfK zostal na –29 rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci, ale stále sa ešte pohybuje blízko tohtoročných miním. Ako to zatiaľ vyzerá, vládne snahy o zlepšovanie nálady verejnosti dosahujú len skromných výsledkov, a tak snáď olympiáda pošle údaje v budúcom mesiaci o niečo vyššie.

Včerajšia seansa bola relatívne pokojná a stabilná, hoci euro malo tendenciu mierne oslabovať. Ukazovatele dôvery eurozóny boli vo všeobecnosti horšie, než sa čakalo (prekvapivo okrem spotrebiteľskej dôvery – aj keď len minimálne). EURUSD sa počas seansy obchodoval v rámci 70bodového pásma, zatiaľ čo dopyt po komoditách rástol na základe nádejí na menové uvoľňovanie zo strany Fedu / ECB.

Zverejnené americké dáta sa obmedzili na index výrobnej aktivity dallaského Fedu, ktorého hodnota –13,2 bodov oproti očakávaným +2,0 a predchádzajúcim +5,8 priniesla sklamanie. Táto neutešená hodnota bezpochyby posilnila nádej na kvantitatívne uvoľňovanie, ale nikto jej počas dňa veľa pozornosti nevenoval. Aj z pohľadu Saxo Bank, bolo iným prekvapením švédske HDP za 2. štvrťrok, ktoré v porovnaní s očakávanými +0,2% predčilo všetky očakávania trhu 1,4% medzikvartálnym rastom.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik menových trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *