Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

FOREX: Prichádza Čína (znovu) na pomoc periférii Európy?

Po rýchlom poklese tesne pod úroveň 1,35, ku ktorému došlo včera na záver ázijskej a na začiatku európskej obchodnej seansy, sa EURUSD podarilo nájsť určitú podporu a tento menový pár zaznamenal mierny vzostup, keď prílev negatívnych správ začal poľavovať.

Zdá sa, že trhy priaznivo prijali najnovšie sprísnené úsporné opatrenia, ku ktorým Grécko pristúpilo, pričom sentiment trhu podporili aj správy, že Grécko má dostatok financií, ktoré by mu mali vydržať až do polovice októbra, a že bolo v júli menej závislé na financovaní z prostriedkov ECB.

Nemecký minister financií W. Schäuble zároveň tiež vyhlásil, že nie je možné, aby Grécko vystúpilo z eurozóny. Väčšia chuť na riziko však na trhoch vyvolala predovšetkým správa, ktorá sa objavila v denníku Financial Times, a podľa ktorej Taliansko vedie rokovania s Čínou týkajúce sa možného odkúpenia dlhopisov a investovania do strategicky dôležitých spoločností (podobné správy sa pritom v minulosti objavili aj v súvislosti s Gréckom, Portugalskom a Španielskom).

V USA neboli zverejnené žiadne dáta, ktorá by mali vplyv na dianie na trhoch, a vzhľadom na to, že sa žiadne ďalšie negatívne správy neobjavili (žiadne správy, dobré správy!), sa Wall Street na záver seansy podarilo uzavrieť so ziskom. DJIA posilnil o 0,63%, S & P o 0,7% a Nasdaq o 1,1% (prvé kladné čísla po troch dňoch) a v dôsledku o niečo priaznivejšieho prístupu k riziku zaznamenal USD v závere seansy mierne oslabenie, čím umožnil rizikovým menám neveľmi výrazný comeback. Pokiaľ ide o dianie na americkej ekonomickej scéne, predstaviteľ Fedu R. Fisher vyhlásil, že pravdepodobne nepodporí ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie (je to známy opozičník), avšak pripustil, že nedávno zverejnené údaje o vývoji americkej ekonomiky nie sú povzbudivé a že americký spotrebiteľ zaujal "obrannú pozíciu ".

Americká Národná asociácia podnikových ekonómov (NABE) medzitým zoškrtala svoje prognózy rastu HDP pre roky 2011 a 2012, ktoré z pôvodných 2,8% a 3,2% znížila na 1,7% a 2,3%.

Ázijskú obchodnú seansu opäť ovplyvnili miestne sviatky a pásma neboli tak dramatické ako včera. Čo sa týka zverejňovaných údajov, novozélandský trh s bývaním po júlovom poklese o 0,6% v auguste medzimesačne mierne vzrástol (+0,5%). Podľa REINZ za svoj nárast vďačí poklesu zásob a vyššiemu obratu. Minister financií B. English sa vyjadril, že Nový Zéland by mal byť schopný dlhšie zachovať nižšie úrokové sadzby, čo v kombinácii s včerajším popoludňajším komentárom guvernéra RBNZ A. Bollarda, podľa ktorého bude silný NZD "skutočnou brzdou" novozélandského vývozu a podľa ktorého by sa krajine darilo lepšie, ak by jej mena odrážala základné ukazovatele, malo za následok krátke oslabenie NZD.

V Austrálii zaznamenala podnikateľská dôvera podľa prieskumu NAB v auguste prudký prepad, keď si najmä volatilné finančné trhy vybrali svoju daň na chuti na riziko. Prieskum podnikateľskej dôvery oproti poslednej hodnote +2 skĺzol na dvojročné minimum na hladine -8, zatiaľ čo podnikateľským podmienkam sa darilo len o niečo lepšie, napriek tomu však zaznamenali pád z -1 na -3. Výskum znovu poukázal na dvojstupňový charakter austrálskej ekonomiky a skutočnosť, že silný AUD je prekážkou konkurencieschopnosti.

Čo nás čaká? V Európe je na programe švédsky index spotrebiteľských cien a miera nezamestnanosti, britské obchodné dáta a indexy spotrebiteľských cien / maloobchodných cien a ďalej prejav A. Posen z BoE. Sledujte tiež stretnutie nemeckej kancelárky A. Merkelovej a fínskeho premiéra J. Katainena a prejav nemeckého ministra financií W. Schäubleho.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *