Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

FOREX: Rozhodujúce momenty pre CHF, zraky sa upierajú na zasadnutie SNB

Spoločná tlačová konferencia Angely Merkelovej a Nicolasa Sarkozyho predstavila veľa návrhov na budúcnosť spoločných väzieb, avšak ohľadom dlhovej hrozby v EÚ, Európskeho fondu finančnej stability, ani o spoločných eurobondov nepriniesla nič nové.

„Najvýznamnejší predložený návrh sa týkal jednotného zdaňovania finančných transakcií, ktorý sa u zástupcov finančného sektora s príliš vľúdnym prijatím nestretol. Malomyseľnosť a absencia akejkoľvek konkrétnej akcie potom uviedli tón začiatku ázijskej seansy, ktorá sa niesla v duchu všeobecnej nechuti k riziku. Pár EURUSD predviedol hon na stop-lossy až k úrovni 1,4350, ktorá však odolala, a po zvyšok seansy sa pár obchodoval v rozmedzí 1,4350-1,44,“ konštatuje Andrew Robinson, menový analytik Saxo Bank.

Pokiaľ ide o makrodáta, Austrália zaznamenala za druhý štvrťrok mierny nárast miezd, štvrťročne o 0,9% oproti +0,8% v predchádzajúcom štvrťroku, čo v zásade zodpovedá očakávaniam. Predstihové indikátory vykázali nepatrný medzimesačný vzostup, avšak v medziročnom porovnaní išlo o najnižší rast od augusta 2009 (1,6%), čo potvrdilo správnosť existujúceho postoja RBA k úrokovým sadzbám.

Viceprezident USA Joe Biden dnes zahájil päťdňovú návštevu Číny, pričom sa objavujú špekulácie, že by jeho cesta mohla prispieť k ústretovejšiemu postoju čínskej vlády k revalvácii jüanu. Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje, dnešný kurz USDCNY sa usadil vyššie než včera, ale je to určite téma, ktoré si v niekoľkých najbližších dňoch zaslúži pravidelnú pozornosť. Popredný čínsky denník People ‚s Daily medzitým vyzval USA, aby upokojili obavy Pekingu prameniace z toho, že ako veriteľ drží veľkú časť amerických dlhopisov.

„V priebehu noci sa euro opäť zmietalo v dôsledku volatility, pričom prvé nepriaznivé správy o HDP v Nemecku a eurozóne poslali jednotnú menu spočiatku nižšie. Nemecko vykázalo za 2. štvrťrok iba 0,1% medzikvartálneho rastu (už v prvom štvrťroku došlo k revízii smerom nadol z 1,5% na 1,3%), za rovnaké obdobie potom eurozóna zaznamenala medzikvartálny rast o 0,2% oproti 0,8% v predchádzajúcom štvrťroku . Ku sklamaniu prispela aj obchodná bilancia eurozóny za jún, ktorá s prebytkom 0.9 mld. EUR nenaplnila pôvodné očakávania vo výške 1,1 mld. EUR,“ uviedol analytik menových trhov Saxo Bank Andrew Robinson.

Neskôr v priebehu seansy mierne podporila riziko správa o tom, že agentúra Fitch potvrdila rating USA na stupni AAA so stabilným výhľadom. Väčšinu predchádzajúcich strát sa podarilo vymazať, aj keď dolárový index zavrel takmer bez zmeny. V očakávaní dnešného zasadnutia SNB pretrváva nervozita ohľadom CHF a táto mena zostáva volatilná. Zvlášť nepredvídateľne sa chová EURCHF vo svetle špekulácií o tom, že SNB sleduje ceny forwardových kontraktov. Britskú libru podporil veľmi pevný vývoj indexu spotrebiteľských cien za júl, ktorý zaznamenal medziročný rast 4,4% oproti predchádzajúcim 4,2% a prekonal očakávané 4,3%.

Čo sa týka dát z amerického trhu, začatá výstavba trochu prekonala prognózy, ale počet vydaných stavebných povolení naopak sklamal. Priemyselná výroba bola takmer dvojnásobne lepšia ako odhady (nárast o 0,9% oproti predchádzajúcej hodnote 0,4% a očakávanej 0,5%) a toto zlepšenie je možné pozorovať naprieč širokým spektrom odvetví. Očakávania prekonala i miera využitia kapacít na úrovni 77,5% v porovnaní s júlovou hodnotou 76,9%, ktorá bola revidovaná smerom nahor. Táto vlna pozitívnych makrodát napriek tomu nedokázala pozdvihnúť Wall Street, keď finančný sektor ťahá dole nulový výsledok summitu EÚ. Akcie po troch dňoch rastu prvýkrát poklesli – DJIA o 0,67%, S & P o 0,97% a Nasdaq o 1,24%.

Pokiaľ ide o dnešný kalendár ekonomických udalostí, v Austrálii bude zverejnený predstihový ukazovateľ Westpac, počet voľných kvalifikovaných pracovných miest DEWR a index nákladov na prácu. V Singapure očakávame údaje o vývoze očistené o ropu. V Európe sa dozvieme index cien domov vo Švédsku a saldo bežného účtu platobnej bilancie eurozóny. Nasledovať bude zápisnica z posledného zasadnutia Bank of England, údaje o miere nezamestnanosti vo Veľkej Británii a index spotrebiteľských cien v eurozóne. Rovnako by sme nemali zabudnúť na zasadnutie vlády a centrálnej banky Švajčiarska, pretože sa trhy pripravujú na možné opatrenia na devízových trhoch. Počas severoamerickej seansy bude zverejnený týždenný počet žiadostí o hypotéku US MBA a index cien výrobcov za júl. V Kanade budú zverejnené údaje o medzinárodných transakciách s cennými papiermi a neskôr počas seansy vystúpi R. Fisher z amerického Fedu.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik menových trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *