Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

FOREX: S menami opatrne! Dnes to bude ako na hojdačke…

Akcie naozaj padajú a prepad je to skutočne výrazný, pretože index S&P prerazil support blízkosti úrovne 1045/43, ktorý mnohí považovali za významný, a uzavrel pod ním.

Asi ani nemusíme dodávať, že tento prepad zafungoval ako silný príklad aj pre ázijské indexy, takže šanghajský index sa následne už druhý deň po sebe prepadol o ďalšie 4 % a podobný pokles zaznamenali aj ďalšie indexy v ázijskom regióne. To pre začiatok dnešného európskeho obchodovania neveští nič dobré a miestne indexy vyzerajú s koncom mesiaca dosť ochabnuté. 

Z objektívneho hľadiska nie je tento vývoj zďaleka pozitívny, pretože celý pohyb smerom k nechuti k riziku a pokles akciových trhov nastali, bez toho, aby ich vyvolali nejaké skutočné a zásadné nové správy alebo udalosti. Celá rada odborníkov vrátane mnohých popredných bánk očakáva pri indexe S&P ďalší pokles na úroveň 950 a vyhlasuje, že súčasné dianie je prvým krokom smerom k zásadnejšej korekcii smerom nadol. Snažím sa príliš nepodliehať prevládajúcej stádovitej mentalite, ale nemôžem poprieť, že som presvedčený, že nás v blízkej budúcnosti čaká hlbší prepad. Musím tiež pripomenúť, že na dnešok pripadá koniec mesiaca, a ten so sebou prinesie účtovne uzávierky a prehodnocovanie expozícií v jednotlivých menách… Logicky by táto skutočnosť mala celkovo hrať v prospech USD, a to z nasledujúcich dôvodov:

  • Investori z krajín mimo USA zaisťujú hedging svojej expozície na globálnych akciových trhoch častejšie než americkí investori.
  • V dôsledku poklesu amerických akciových trhov, ku ktorému došlo v priebehu mesiaca, majú investori z krajín mimo USA svoje pozície v akciách spoločností obsiahnutých v indexe S&P zabezpečené nadmerne (z čoho vyplýva bod č. 3).
  • Prerozdelenie hedgingu si vyžiada nákupy USD za fixný kurz.

Takže aký mám z dneška pocit? Časť môjho ja, ktorá sa snaží obchodovať proti trendom, mi hovorí, že zo začiatku budeme svedkami nárastu do "rizikového" priestoru, čo u menových párov ako EURUSD, GBPUSD a do istej miery tiež AUDUSD, USDCAD atď. mierne pozdvihne dopyt, následne však proti tomuto trendu zafungujú vyššie spomínané nákupy za fixovaný kurz a zamierime nadol, k čomu sa ešte pridajú ďalšie konsolidácie akciových trhov, ktoré nadviažu na pohyby, ku ktorým došlo počas minulej noci.

Ďalšími nočnými udalosťami, ktoré by mohli naznačiť smer dnešných cenových pohybov, boli horšie výsledky prieskumu dôvery spotrebiteľov vo Veľkej Británii a varovania P. Fishera z BOE, že predčasná úprava sadzieb by mohla uškodiť lopotnému oživeniu v Británii, inými slovami: Pán Sentence, nechajte si svoju túžbu po vyšších sadzbách pre seba a na ďalšom zasadnutí podľa toho hlasujte.

Ďalšia vec, na ktorú stojí za to upozorniť, pretože ju bude trh pozorne sledovať, je oznámenie výsledku aukcie 3-mesačných dlhodobejších refinančných operácií (LTRO) vyhlásené ECB na 9:15/9:30 GMT…

Samozrejme rovnako tak ako zajtrajšie ukončenie 12-mesačných operácií… Môj dojem z toho všetkého je, že na USD to bude mať pozitívny a na EUR (veľmi) negatívny vplyv.

A pokiaľ ide o menové páry, jednoducho povedané, prečítajte si vyššie uvedené riadky a pochopíte, aký je môj názor na ďalší vývoj.

Myslím si, že pri GBPUSD a EURUSD sa spočiatku dostaneme o trochu vyššie…

Pri GBPUSD očakávam, že vzostupy ochabnú na úrovni 1,5080/5100, a z veľkej časti spolieham na dôležité diskusie trhu ohľadom dnešných RHS fixov u EURGBP, ktoré nepochybne prispejú k ponuke GBPUSD a v smere nadol je potrebné sledovať hranicu 1,5015/25 a pod ňou s ešte väčšou pozornosťou 1,4980.

Pri EURUSD bude podľa mňa stropom cenových pohybov hladina 1,2250 a dočkáme sa ďalšieho významného pokusu o zdolanie podpornej úrovne 1,2150, ktorá sa včera držala obdivuhodne dobre. U tohto páru budem opätovne predávať pri posilnení a očakávam, že pred piatkovými údajmi o zmene počtu pracovných miest v nepoľnohospodárske sektore (NFP) sa dostaneme k 1,2080. 

V prípade AUDUSD zastávam podobne medvedí postoj a za vrchol pre tento deň považujem úroveň 0,8580, na ktorej by som začal zase predávať v očakávaní, že počas najbližších 24 hodín by sme sa mohli dostať na 0,8450.

Zdá sa, že USDCAD by sa dnes mohol dostať vyššie, ale v tomto prípade si budem svoje obchody vyberať starostlivo. Chystám sa predávať, ale nie pred dosiahnutím hranice 1,0580…

Pokiaľ ide o dátumy, dnes očakávame zverejnenie predstihového indikátora KOF vo Švajčiarsku, údaje o zamestnanosti ADP v USA a HDP v Kanade…

To je pre dnešok, priatelia, všetko a pri výbere obchodov dnes odporúčam opatrnosť, pretože mám také podozrenie, že to bude ako na hojdačke.

Zdroj: Ken Veksler, Senior Manager Trading and Advisory, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *