Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

FOREX: Situácia na austrálskom trhu práce sa v auguste zhoršila, ale AUD našiel podporu

Investície 06.09.2012 | 12:00 0 Komentárov

Ázijská seansa sa dnes opäť sústredila na Austráliu. Tentoraz mala na AUD vplyv správa o zamestnanosti v auguste. Celkovo vyznela zmena zamestnanosti nepriaznivo, keď v uplynulom mesiaci oproti priemernému očakávanému nárastu o 5 tis. ubudlo 8,8 tis. pracovných miest (hoci rozsah prognóz bol široký, od –10 až po +15 tis.).

Všetky zaniknuté pracovné miesta však spadajú do kategórie čiastočných úväzkov (-9,3 tis.), Pričom v kategórii plných úväzkov pribudlo 0,6 tis. pracovných miest. Miera nezamestnanosti sa vyvíjala pozitívne, keď z 5,2% klesla na 5,1% (očakávalo sa 5,3%), ale to by sa dalo vysvetliť poklesom miery účasti na trhu práce z 65,2% na 65%, čo sa vyrovnáva minimám dosiahnutým v decembri 2008 a októbri 2007. AUDUSD reagoval na celkový údaj skokovým poklesom (10–15 bodov), ale potom sa odrazil až nad úroveň 1,0220, ktorá bola vnímaná ako silná intradenná rezistencia. Po celý zvyšok seansy prevládal u tohto menového páru dopyt.

Euro sa včera dostalo výraznej vzpruhy po tom, čo „zdroje“ po kvapkách kŕmili trhy zmienkami o skvelom pláne ECB – o nákupoch štátnych dlhopisov so splatnosťou do troch rokov v neobmedzenom množstve, ktoré by ale boli sterilizované. Nákupy dlhopisov budú prebiehať výberovo a pod podmienkou, že príslušné krajiny dodržia podmienky dohodnuté pri rokovaniach o poskytnutí pomoci z európskeho záchranného fondu. Bolo uvedené, že tento plán si získal v Rade guvernérov ECB širokú podporu a podporili ho všetci s výnimkou šéfa Bundesbank Jensa Weidmanna.

Dnešné zasadnutie ECB bude určujúcim momentom, na ktorom sa rozhodne, či spomínaný plán bude prijatý, a trhy očakávajú, že M. Draghi počas svojej tlačovej konferencie bude o mechanizme tohto plánu informovať. Existuje riziko, že trhy budú sklamané, predovšetkým s ohľadom na podmienenosť celého plánu?

GBP včera podporili správy z oblasti fúzií a akvizícií a dozvuky na začiatku včerajšieho dňa zverejnených údajov o indexe nákupných manažérov v službách. EURCHF sa dokonca v dôsledku zvesťí o nakupovaní SNB a možnom posune spodného prahu vyššie pohol z úrovne 1,2010 (na dnešok pripadá prvé výročie zavedenia minimálneho kurzu EURCHF). SNB tieto správy odmietla komentovať – ďalšie zasadnutie je plánované na 13. septembra.

Okrem správ z ECB neboli zverejnené žiadne údaje, ktoré by včera trhy príliš znepokojili. Maloobchodné tržby v eurozóne presne splnili očakávania (aj keď slabé), zatiaľ čo konečné údaje za druhý štvrťrok týkajúce sa produktivity americkej ekonomiky v nepoľnohospodárskom sektore a jednotkových pracovných nákladov boli vyššie, ako sa očakávalo. Tiež ISM index aktivity v New Yorku sa pridal k tomuto oslabeniu a spadol z 55,2 na 51,4 bodov. Wall Street zažila zmiešanú seansu, keď DJIA posilnil o 0,09%, avšak ostatné indexy naopak oslabili – S & P o 0,11% a Nasdaq o 0,19%.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *