Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

FOREX: Tvrdé pristanie na čínskom trhu

No, máme za sebou zaujímavých 48 hodín.

Nebudem hovoriť podrobne o všetkom, čo sa stalo, ale niektoré z najdôležitejších udalostí zahŕňajú stále sa zvyšujúcu pravdepodobnosť ťažšej adaptácie na čínskom trhu než sa predpokladalo (čo dokazujú aj údaje zo začiatku tohto týždňa, ktoré sú horšie oproti predpokladom), podstatné testovanie a pokles DXY, hviezdne výsledky príjmov niektorých veľkých hráčov vrátane Intelu, úplné rozrušenie rizikovej tolerancie (risk appetite) a price action v súvislosti s hlavnými pármi a indexmi atď.

Táto situácia spôsobila, že trh sa správa dosť búrlivo a obchodníci pôsobiaci v maloobchode majú v súčasnosti viac starostí než kedykoľvek predtým. Čelíme v tomto prípade zásadnému posunu? Popravde, neočakával by som to, ale nemôžeme podceňovať price action v pároch ako napr. GBPUSD a EURUSD.

V obidvoch z týchto párov sa prejavuje vnímaný rozdiel medzi tempom obnovy krajín s eurom a dolárom ako pomerne disproporčný s pozitívnym trendom skôr pre eurozónu než pre dolár. Nemyslím si, že trh je celkovo nastavený na dlhé pozície či už vo vzťahu k EURUSD alebo GBPUSD, ale podľa môjho názoru sa budú hráči na trhu v nadchádzajúcich týždňoch v podstate snažiť hrať na naháňačku, ktorá začne po vzniku nových pozícií.

Ako sa teraz uvádza, údaje IMM naznačujú, že pozície sú jednotné a v nasledujúcich dvoch týždňoch bude potrebné tieto údaje pozorne sledovať, aby sme pozorovali ich zmeny.

V oblasti komodít došlo dokonca k ešte výraznejšiemu uvoľneniu predchádzajúcich vzťahov, ale v tomto prípade sa tak stalo skôr z rozumných logických a ekonomických dôvodov. Nemenej závažná je aj skutočnosť, že Čína sa vskutku riadne potrápi, aby udržala svoje tempo dopytu, čo povedie k strate príťažlivosti mien ako je AUD a CAD (najťažší úder zaznamenaný včera).

Vôbec nebudem špekulovať a v podstate sa vôbec nebudem zapájať do tohto trhu. Dostávame obrovské množstvo údajov o USA mimo správ, ktoré sa vyhotovujú o Bank of America, Citigroup a Charles Schwab. V oblasti ekonomiky máme k dispozícii dôverné údaje o US CPI a o University of Michigan..

Momentálne sa cítim trošku stratený a vďačný za to, že je už piatok, preto vám všetkým prajem príjemný víkend a dôrazne vás žiadam, aby ste ho nezničili lacným špekulovaním.

Zdroj:  Ken Veksler, Senior Manager Trading and Advisory, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *