Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

FOREX: Už je to tu? Summit EÚ predo dvermi …

Cez noc sme boli svedkami volatilnej seansy. Trhy vyťažili drobné pozitíva z rokovaní o dlhovom strope USA a vývoja v otázke finančnej pomoci Grécku pred dôležitým štvrtkovým summitom EÚ. Angela Merkelová upozornila, že od summitu nemožno očakávať nič „veľkého“ alebo zázračné riešenie, aj keď írsky premiér vyhlásil, že dúfa v komplexné riešenie.

EUR sa voči doláru odrazilo až nad 1,42 (na krátko), dolár po návrate rizikového apetítu oslabil a CHF naďalej prichádzal o časť svojich ziskov z konca minulého a začiatku tohto týždňa. Pokiaľ ide o makrodáta, výsledky prieskumu ZEW v Nemecku boli zmiešané. Údaje týkajúce sa aktuálnej situácie sú blízko historických maxím a očakávania v blízkosti 18-mesačných miním – podivná kombinácia, ktorá naznačuje, že respondenti vidia budúcnosť v tmavých farbách (nepochybne pod vplyvom rokovania o dlhu eurozóny), ale nateraz zažívajú dobré časy.

Realitný trh v USA prináša aj naďalej sériu lepších výsledkov. Začatá výstavba vzrástla v júni v porovnaní s predpokladanými 2,7% medzimesačne o 14,6% a prognózy predstihol aj počet stavebných povolení. To spolu s lepšími vyhliadkami ohľadom dlhového stropu USA a niektorými silnými štvrťročnými hospodárskymi výsledkami pomohlo Wall Street k najlepšiemu dňu od marca a všeobecnejšiemu nárastu ochoty riskovať. Bank of Canada zachovala sadzby bezo zmeny na 1%, ale v sprievodnom vyhlásení použila silnejšie jastrabovitú rétoriku, čo signalizuje, že cyklus sprísňovania politiky by mohol začať skôr skôr ako neskôr. Na základe toho CAD prekonal očakávania, čomu pomohlo aj oživenie cien ropy až nad 98 USD za barel.

Ázijská seansy bola jednou z najpokojnejších za poslednú dobu. Aj dnes bude zverejnené málo údajov a vzhľadom na blížiaci sa summit EÚ je obchodovanie utlmené. Čo sa týka zverejňovaných údajov, austrálsky predstihový ukazovateľ Westpac sa po prvýkrát od januára prepadol do negatívneho teritória. Údaje o voľných miestach pre kvalifikovaných pracovníkov DEWR zostali v júni na rovnakej úrovni.

Jedinou ďalšou udalosťou, ktorá stála za povšimnutie, bol prejav P. Hoenig z kansaského Fedu, zaprisahaného kritika programu QE2 Fedu a nehlasujúceho člena FOMC, ktorý sa nechal počuť, že americká ekonomika porastie v niekoľkých najbližších rokoch miernym tempom (2,5-3, 0%). Znovu tvrdo skritizoval program nákupu dlhopisov, ktorý Fed nedávno realizoval, a označil ho za monetizáciu dlhu vo výške 600 mld USD. Svojimi prognózami rastu sa P. Hoenig trafil priamo do stredu prognóz Fedu na tento rok, avšak na spodnej hranici rozpätia pre roky 2012 a 2013.

Európa očakáva ceny výrobcov z Nemecka a zápis z rokovania Bank of England. Viac pozornosti pravdepodobne priláka zápis z rokovania BoE, ktorý vyjasní, či budú realizovať ďalšie stimulačné opatrenia (ďalšia zlá správa pre GBP).

Severoamerická seansa prinesie ďalšie informácie z oblasti bývania, a to údaje o predaji existujúcich domov v USA za jún. Kanadská centrálna banka by medzitým mala vydať správu o menovej politike, ktorá je výsledkom včerajšieho rokovania o sadzbách. Zverejnené budú aj kanadské veľkoobchodné tržby a neskôr potom informácie o dôvere spotrebiteľov v eurozóne.

Zdroj: Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *