Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

FOREX: Veľký návrat rizika v americkej seanse – tentoraz už naozaj?

Zdá sa, že americká seansa uzavrela celkom pozitívne, hoci konečné uzatváracie hodnoty -0,23 % pre DJIA, +0,04 % pre S&P a -0,12 % pre Nasdaq, zakryli tú skutočnosť, že od začiatku tieto indexy odpísali takmer 3 %.

Uzatváranie krátkych pozícií v druhej polovici obchodovania spustili veľmi dobré výsledky spotrebiteľskej dôvery v USA za máj, ktorá posilnila o 5,6 bodov na úroveň 63,3, čo predstavuje 25-mesačné maximum a trochu pozitívnejšie komentáre ohľadom možného zníženia ratingov bánk zo strany S&P, zatiaľ čo agentúra Moody’s tiež potvrdila úverový rating americkej vlády na stupni AAA. Navyše tie špekulácie, ktoré urýchlili prudký pokles ochoty riskovať a s ňou spojených rizikových mien, sa nepotvrdili – konkrétne sa malo jednať o núdzové zníženie sadzieb ECB a uvedenie ozbrojených síl Severnej Kórey do bojovej pohotovosti.

Pred týmto vývojom zasiahla Európu riziková averzia z Ázie a euro sa znova priblížilo májovému minimu kvôli vyššie spomenutým špekuláciám. V tom okamihu zostali najlepšie údaje o priemyselných objednávkach v eurozóne za posledných 10 rokov bez povšimnutia, ale libra si predsa len polepšila vďaka revízii HDP za 2. štvrťrok smerom ľahko hore. V druhej polovici seansy v USA začali menové páry s jenom nachádzať pôdu pod nohami a výrazný obrat u akcií vytlačil EURJPY a AUDJPY rádovo o 300 bodov vyššie. Bol to teda kľúčový obrat alebo opäť len zdanie klame? Technicky vzaté bol návrat vierohodnejší a vyslal silnejší býčí signál ako v piatok, zatiaľ čo pohyby súvisiace s blížiacim sa koncom mesiaca by mohli mať potenciál naznačiť, že sme videli dočasné dno posledných poklesov rizikových mien.

Ostrý zvrat v ochote riskovať ako sa zdá spôsobil, že väčšina objednávkových kníh je prázdnych, a vyzerá to, že Ázia spočiatku váhala, ktorým smerom sa vydať. Šéf Fedu, Ben Bernanke, sa zúčastnil konferencie Bank of Japan a niektoré výroky sa dopoludnia dostali do médií – najdôležitejšie z nich sa týkal nedávnych swapových dohôd centrálnej banky o americkom dolári, o ktorých sa vyjadril, že nie je žiaduce poskytovať ich ako stály servis pre finančné trhy. To stačilo, aby sa EURUSD preklopil späť cez úroveň 1,23, ale aktivované stopy stiahli pár dole na 1,2271. Inde išli ostatné meny ruka v ruke, ale všeobecne bez paniky a do obeda sa vrátili.

Dnešný kalendár je o niečo bohatší : spotrebiteľská dôvera v Nemecku a obchodná bilancia vo Švédsku, ďalej úvery na bývanie BBA vo Veľkej Británii. Tovar dlhodobej spotreby a predaje nových domov, spolu s kanadským indexom cien domov obchodovania dopĺňajú.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *