Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

FOREX: Voľný pád EURa pokračuje

Piatok bol v znamení ďalšieho tlaku na EUR, keď podpora na úrovni 1,25 ľahko povolila, čo počas NY obchodovania stlačilo jednotnú menu až na minimum na hodnotu 1,2360. Začalo sa objavovať veľa špekulácií, medzi nimi aj také, že Francúzsko opúšťa eurozónu, stráca svoj rating AAA (čo agentúra Fitch následne poprela) a že Nemecko znovu zavádza nemeckú marku.

Tieto skutočnosti so sebou ťahali dole aj GBP a ku zvýšeniu tlaku prispel svojimi holubičími názory a skeptickým postojom k vládnucej koalícii aj D. Blanchflower.

Všeobecný únik do bezpečia vyzdvihol zlato na nové rekordné maximum, keď sa jeho cena dostala tesne nad 1249, pričom z hľadania útočiska v bezpečných prístavoch profitovali aj americké štátne pokladničné poukážky. Nižšie výnosy (u 10-ročných dlhopisov o 7 bázických bodov nižšie na 3,45 %) stiahli dole aj kurz USDJPY, aj keď ako USD, tak JPY boli inak najsilnejšími menami. Komoditné meny ukončili týždeň oslabením, a to napriek rastu cien zlata.

Začiatok týždňa bol relatívne pokojný. EUR dosiahlo hneď po otvorení trhov nového minimá cyklu (1,2340, čo zodpovedá minimu z októbra 2008 po kolapse banky Lehmans), ale netrvalo dlho a agresívni obchodníci sa vydali do boja s novými minimami na úrovni 1,23. Hranica 1,23 bola pokorená v polovici rannej seansy a kurz rýchlo zaznamenal minimum na hladine 1,2235.

Pod vplyvom niekoľkých zdrojov tlaku to bola do istej miery GBP, ktorá viedla trh do hlbín: denník UK Times naznačil, že nová koaličná vláda objavila výdavkové záväzky, o ktorých sa doteraz nevedelo, čo vyvolalo obavy z ďalšieho obmedzenia výdavkov a vyšších daní; vedľa toho spoločnosť Prudential má údajne v najbližšej dobe začať dlho očakávanú ponuku emisných práv v hodnote 21 mld. USD. Poslednou kvapkou potom boli údaje o cenách domov, z ktorých vyplýva spomaľovanie rastu cien v priebehu mája. Prepad GBP i EUR vystrelil cenu zlata v týchto dvoch menách na historické maximá.

Trhy sa stále zjavne riadia pocitmi a likvidita na menových trhoch sa naďalej každú minútu zhoršuje . Pokiaľ ide o zverejňované údaje, európsky zoznam je dnes takmer prázdny, očakávame iba dánsky index veľkoobchodných cien a britskú správu CBI o trendoch v priemysle. V USA sa potom očakáva index podnikateľskej nálady NY FEDu a údaje o čistom príleve kapitálu.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *