Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

FOREX: Výhľad pre budúci týždeň

Saxo Bank odporúča investorom s dlhším horizontom venovať väčšiu pozornosť dolárovému indexu (DXY), ktorý teraz okolo úrovne 87,50 formuje trojitý vrchol.

Aj keď nemáme žiadny dôvod dolár predávať, nemôžem ignorovať technický obraz, ktorý sa vytvára a ukazuje na blížiacu sa korekciu… Majte priatelia oči na stopkách, ak k tomu dôjde a až k tomu dôjde, pretože potom môže nastať vcelku slušný zmätok, aj keby len na krátku dobu, radí Ken Veksler zo Saxo Bank. K vývoju menových párov dodáva:

EURUSD : Prvá dnešná rezistencia sa nachádza na úrovni 1,2230/50 a vzhľadom k dnešnému zverejneniu údajov o zamestnanosti v nepoľnohospodárskom sektore by mala vydržať. Oveľa silnejší a pravdepodobnejší bude tlak smerom nadol, kde prvá prekážka leží na úrovni 1,2150. Hovorí sa tiež o expirácii obrovskej opcie na úrovni 1,2200 dnes popoludní, ktorá by mala udržať pár približne na týchto úrovniach. Napriek tomu ale intuitívne očakávam, ešte pred tým ako budeme pokračovať na našej veselej ceste smerom dole, aspoň jeden návrat na hranici 1,2350. Začiatkom budúceho týždňa budem predávať pri náraste na úroveň 1,2470 (ak sa vôbec tak vysoko dostaneme) a očakávam, že bude testovaná, a s najväčšou pravdepodobnosťou prelomená, úroveň 1,2000. Z Európy neprichádzajú žiadne nové ani dobré správy, tak prečo sa vzpierať tak očividnému trendu.

GBPUSD: Vzhľadom k tomu, že tento týždeň sa celý točil okolo vyčisťovania pozícií a istenia sa pred rizikom v súvislosti s teraz bezpredmetnou transakciou medzi spoločnosťami Prudential a AIG, bol o tento pár celkom záujem, ale napriek tomu sa nedokázal dostať nad úroveň 1,4800. Dnes aj na začiatku budúceho týždňa sa prikláňam k návratu na nižšie úrovne v rámci pásma, v ktorom sa pár v poslednej dobe pohyboval, a najprv očakávam prelomenie úrovne 1,4580, čo bude potvrdením ďalšieho bolestivého poklesu. Predávam pri raste na 1,4750 a 1,4830, pričom stop-loss umiestňujem nad týmito hladinami a budem očakávať stabilný návrat na úroveň blízkosti 1,4300. Nezabúdajte, že až do 22. júna, kedy sa narodí núdzový rozpočet novej vlády, sa bude trh pohybovať zväčša horizontálne.

USDJPY: Prinajlepšom bočný pohyb, ak odhliadneme od o niečo lepšieho dopytu v uplynulých dňoch. Voči JPY stále zastávam býčí prístup a až tento korektívny technický pohyb páru skončí, čakal by som návrat na súčasné rozpätia, pričom vzhľadom k tomu, že úroveň 89,3 a 91,8 vymedzujú veľmi tesné rozpätie, dávam prednosť predaju. Dnes by sme mohli ešte raz zažiť „squeeze“ na úrovni 93,00/30, ale to by na strane rastu malo byť všetko.

AUDUSD: Pásmo 0,8530/50 sa ukázalo byť pre tento pár v strednodobom výhľade stropom a na týchto úrovniach začnem zase predávať. Nechápte ma zle, myslím si, že tento kurz predstavuje pre tento pár zodpovedajúcu hodnotu, ale vzhľadom k prirodzenému stavu všeobecnej averzie voči riziku na trhoch a hroziacim problémom v Číne a vo zvyšku tohto regiónu (Severná Kórea by mohla opätovne vstúpiť do vojny s Južnou Kóreou) to s najväčšou pravdepodobnosťou stiahne tohto malého bojovníka nadol. Pre svoje čerstvo otvorené krátke pozície vidím zónu pre výber ziskov v pásme 0,8330/0,8280.

EURGBP: U tohto páru dôrazne odporúčam držať sa stranou, pretože inak sa hráte s ohňom, a to na oboch stranách ihriska. Ak máte nutkanie sa angažovať, potom je samozrejmosťou počkať na presvedčivé prelomenie úrovne 0,8380, ktoré by potvrdilo ďalší možný vzostup s cieľovou hladinou 0,8460. Ak však dôjde k zrúteniu podpornej úrovne 0,8300, potom je prirodzeným cieľom 0,8180.

USDCAD: Ako už bolo uvedené, sledujte neskoré popoludňajšie dáta. Celkovo uprednostňujem krátke pozície v USDCAD. Musím ale pripomenúť, že tak urobím, až sa kurz dostane do pásma 1,0450/1,0530, aby som do krátkych pozícií nevstúpil príliš skoro. Otvorenie krátkej pozície znamená, že očakávam prelomenie hranice 1,0330/10, ktoré otvorí priestor pre hlbší pokles k úrovni 1,0130 a možno aj nižšie. Kanadské hospodárstvo si vedie naozaj sľubne a z fundamentálneho pohľadu nemám problém s dlhými pozíciami v CAD.

GBPCHF: Ako som sa už zmieňoval v uplynulých dňoch, tomuto páru dávam oveľa väčšiu prednosť pred EURGBP, nielen ako náhrade za EURGBP, ale aj ako omnoho menej volatilnej alternatíve. Zostávam predajcom, a to na úrovniach 1,7000/70 so stoploss nad 1,7220 a cieľovými úrovňami okolo 1,6650/80 na ceste k ďalšiemu poklesu až k 1,6480/6500. Ďalšiu vierohodnosť tomuto obchodu dodáva jedna významná americká spoločnosť, ktorá tento týždeň uzavrela call opciu na tento pár a otvorila strategickú krátku pozíciu s cieľovou úrovňou 1,5500…

CHFJPY: Nemám rád EURJPY a keby som sa ocitol v situácii, kedy by som potreboval obchodovať, porozhliadol by som sa skôr po CHFJPY ako po oveľa spoľahlivejšej náhrade. Vzhľadom na to sa chystám predávať v pásme 80,90/81,30 so stop príkazy umiestnenými nad 81,50 a približne v priebehu budúceho týždňa očakávam pohyb k 79,00 a 78,50.

AUDNZD: Vzhľadom na nedávne pohyby a vyhlásenie novozélandského premiéra o preferencii dlhých pozícií u carry obchodov v AUDNZD zo začiatku týždňa sa zdá, že trh je u tohto páru pripravený na malý zvrat osudu. Nie som o tom tak úplne presvedčený, ale ak by som bol nútený otvoriť nejaký špeciálny obchod, pokúsil by som sa vstúpiť do dlhej pozície okolo 1,2200/2180, stop príkazy by mali byť o trochu väčšie okolo úrovne 1,2080 a očakával by som návrat k 1,2430/50… Ale stále o tom nie som úplne presvedčený.

Zdroj: Ken Veksler, Saxo Bank. 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *