Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

FOREX: Začína jún a sentiment je stále trochu prchavý

Noc na devízových trhoch bola relatívne stabilná, pretože britský a americký trh bol uzavretý. Hlavné dianie určovalo vyrovnávanie pozícií spojené s koncom mesiaca. Na úzkom trhu však vzniká problém s likviditou a tak boli pohyby prudké – voči americkému doláru odpísalo euro 40 bodov a AUD 70 bodov, USDJPY sa tiež prepadol k 91,0.

Úradníci Bundesbank cez noc vyjadrili svoje obavy , že program odkupovania dlhopisov sa používa na nenápadnú záchranu tých bánk v krajinách eurozóny, ktoré držia grécky dlh. To možno signalizuje prehlbujúcu sa nezhodu medzi ECB a konzervatívnou nemeckou centrálnou bankou, podľa ktorej modelu bola ECB vytvorená. Medzitým bola včera zverejnená správa ECB o finančnej stabilite, v ktorej sa uvádza, že banky v eurozóne čelia "nebezpečnej nákaze" odpisovania dodatočných strát až do konca roka 2011. Čierno vyznievajú aj iné miesta tejto správy, kde ECB varuje, že prehlbujúce sa deficity verejných financií prinášajú riziko odčerpávania financií zo súkromného sektora, zvyšujú celkové náklady na úvery a majú vplyv na vyhliadky hospodárskeho rastu. Toto určilo náladu pre ázijskú seansu a celkový apetít k riziku klesol.

Čo sa týka skutočnej aktivity, index Nikkei sa rýchlo dostal pod tlak, keď údajne "chybne zadané" (fat finger) obchody spôsobili prepad futures o takmer 1 % hneď zo začiatku obchodovania, a tak páry s JPY museli príliš skoro čeliť tlaku. Trhy si tiež zobrali k srdcu poznámky Ch. Noyera z ECB, podľa ktorého by sa centrálne banky mali vyhnúť presadzovaniu politík povzbudzujúcich nadmerné riskovanie, pretože takýto prístup by v prípade obratu v cenovom vývoji aktív mohol nakoniec viesť k vyššej insolventnosti a zvýšiť tak v budúcnosti možnosť nutnosti prísnejšieho dohľadu.

Pokiaľ ide o dátumy, Austrália udala tón PMI dátam, ktoré nás čakajú v tomto mesiaci, a po silných 59,8 bodoch vykázaných v apríli teraz hodnota indexu klesla na 56,3 bodov. Index sa síce už piaty mesiac pohybuje nad expanzívnou hranicou 50 bodov, jeho nižšia hodnota však naznačuje, že nedávne zvyšovanie sadzieb, ku ktorému pristúpila RBA, si vynucuje oslabenie dopytu. Tón, ktorý udala Austrália, potvrdili aj oficiálne údaje o čínskom PMI za ten istý mesiac, ktorý od minulého mesiaca klesol z 55,7 na 53,9 bodov, čo je hodnota nedosahujúca ani konsenzuálne očakávaných 54,5 bodov. Pravdepodobnou príčinou tohto poklesu je slabý dopyt po nehnuteľnostiach. Ďalšie austrálske dáta vysielali zmiešané signály – najdôležitejšie maloobchodné predaje prekonali prognózy (mesačný nárast o 0,6 % oproti očakávaným 0,3 %), avšak stavebné povolenia sklamali ostrým medzimesačnom prepadom o 14,8 %. RBA nakoniec v súlade s očakávaniami ponechala sadzby bezo zmeny s odkazom na evidentný vplyv skoršieho zníženia sadzieb na spomalenie domáceho dopytu sprevádzané vonkajšími faktormi zvyšujúcimi riziko do budúcnosti.

Pokiaľ ide o očakávané dátumy, začiatok nového mesiaca so sebou prináša obvyklú dávku indexov PMI/ISM. V Európe očakávame zverejnenie údajov o nemeckých maloobchodných tržbách a ďalej tiež PMI dáta zo Švajčiarska, eurozóny, VB a Nemecka. Prvé obchodné seansy v tomto mesiaci uzavrú dáta o miere nezamestnanosti v eurozóne a v Nemecku. Ako už sme spomenuli vyššie, čaká nás zasadnutie BoC, ktoré sa bude zaoberať prehodnotením existujúcich sadzieb, a z USA očakávame dáta týkajúce sa vývoja index aktivity v spracovateľskom sektore ISM, cenového indexu ISM, stavebných výdavkov a index výrobnej aktivity dallaského Fedu

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *