Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

FOREX: Že by sa USDCAD a ďalšie páry konečne pohli?

Investície 24.01.2013 | 15:59 0 Komentárov

Po slabých obchodných číslach a ďalších oficiálnych slovných intervenciách páry s JPY opäť zamierili vyššie ku kľúčovej rezistencii. Miernejší postoj BoC potom umožnil USDCAD znova zamieriť k parite. Že by pár konečne prerazil vyššie?

JPY znovu pod vplyvom obchodných výsledkov a oficiálnych slovných intervencií

Peňažné trhy zostávajú zatiaľ aj po nie veľmi dobrých výsledkoch spoločnosti Apple a veľmi znepokojujúcich prognózach bez bližšieho vysvetlenia zatiaľ relatívne v rovnováhe. JPY oproti včerajšiemu vrcholu opäť oslabil po včerajšom zverejnení slabých obchodných výsledkov. Deficit obchodnej bilancie Japonska sa totiž opäť zvýšil a blíži sa minuloročnému novodobému negatívnemu rekordu.

Japonskí predstavitelia sa opäť pustili do slovných intervencií ohľadom páru USDJPY. Námestník ministra vyhlásil, že úroveň sto nepovažuje za problém, zatiaľ čo ďalší námestník odmietol, že by Japonsko vykonávalo kompetitívnu devalváciu. Zvlášť druhé vyhlásenie stojí za to, ak vezmeme do úvahy, že podľa výslovného vyjadrenia premiéra ide práve o to. Aj to prispelo k oslabeniu JPY, hoci podľa mňa situácii napomáha aj prekvapivo samoľúby pokoj na trhoch – aspoň tých akciových. Včerajší prudký vzostup trhov s dlhopismi zatlačil výnosy opäť dolu, čo si s novými minimami JPY príliš nerozumie. Ak neberieme do úvahy prvý obchodný deň roka, potom sa včerajšie výnosy 10-ročných amerických dlhopisov priblížili len na pár bázických bodov k tohtoročným minimám.

Graf: USDJPY

Ak hľadáme úrovne rezistencií, ako prvá nám príde na myseľ Fibonacciho línia na úrovni 0,618. Tá sa počíta z korekčnej vlny, ktorá sa objavila už včera okolo hladiny 89,40 a pôsobí značne presvedčivo (+ / – 20 bodov) aj keď včera vytvorená vlna „vyšších maxím“ takmer úplne padla za obeť poslednému výpredaju. Ak pár začne z tejto hladiny klesať, vytvorí sa formácia čiastočnej hlavy a ramien s krkom okolo 88,00. Ak sa naopak páru podarí znovu vzchopiť nad úroveň 90 a prípadne k novým maximám, len ťažko si dokážem predstaviť, že by cena vyletela hore tak ľahko a strmo, ako sme to zaznamenali pri pohybe z úrovne 82 na 90.

saxo-januar-24-a

Bank of Canada

Kanadská centrálna banka zmiernila svoju rétoriku ohľadom sprísňovania svojej politiky po signáloch, že sa kanadskí spotrebitelia, možno momentálne najzadlženejší na svete, konečne prestali zadlžovať ešte viac. Aj keď by sa to z pohľadu BoC mohlo považovať za „dobrú správu“, musíme brať tiež do úvahy, čo pre ekonomiku znamená odvrátená stránka úverovej bubliny. Carney môže byť rád, že mieri do BoE práve v čase, keď sa kanadský ekonomický koráb potápa.

Graf: USDCAD

USDCAD útočí na svoj ​​200 denný pohyblivý priemer a na úroveň parity. Že by sa tento pár konečne prebudil zo svojej dlhodobej letargie? Zasadnutie BoC znamenalo mierne zníženie na prednom konci výnosovej krivky, ale útok na paritu bude u USDCAD podporený najmä nižšími cenami energií a oslabením na akciovom trhu. Ak v najbližších dňoch padne novembrová rezistencia na úroveň 1,0060, potom zrejme nebude mať tomuto páru v eventuálnom testovanie hranice 1,0500 čo zabrániť.

saxo-januar-24-a

Výhľad

EURUSD sa obchoduje v absolútnom pásme – donekonečna osciluje v rozpätí 1,3260–1,3400. Kiež by sme sa z tohto pásma vymanili a vydali sa nejakým smerom! Dávam prednosť oslabeniu, pretože táto vlna konsolidácie úplne vyčerpala všetko vzostupné momentum.

Ak bude USDCAD posilňovať, potom sa u AUDUSD, ktorý sa tiež pohybuje vo večne trvajúcom pásme, dá len ťažko predpokladať vzostup nad 1,0600, ale aby sa váhy vychýlili na stranu medveďov, bude musieť na amerických akciových trhoch dôjsť k výpredaju o niekoľko percent a AUDUSD bude musieť klesnúť späť pod 1,0480.

V kalendári máme predbežné údaje indexu nákupných manažérov v spracovateľskom priemysle a v službách z EÚ a Nemecka, ktoré, pokiaľ neprinesú výrazné zlepšenie, môžu schladiť nadšenie z ďalšieho rastu európskych akciových trhov. Nemecký DAX, ktorý bol predtým v predstihu, má teraz problém nasledovať svoj ​​americký náprotivok nahor. A včerajšie hospodárske výsledky Applu by po, skôr pesimistickej, prognóze pre tohto skoršieho svetového rekordmana mohli byť pre trh určitou prekážkou.

Neskôr budú zverejnené týždenné údaje o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA, ktoré môžu po neuveriteľne nízkych údajoch z minulého týždňa, ktoré boli pravdepodobne spôsobené štatistickým skreslením, len výrazne poskočiť. Počítame tu so skokom späť, ktorý bude znamenať návrat k normálu.

V Ázii venujte pozornosť najnovším údajom o japonskej inflácii a zápisnici z decembrového zasadnutia BoJ (nebude tak zaujímavý, pretože medzitým prebehlo už ďalšie zasadnutie).

Zdroj: John J Hardy, Saxo Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *