Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Francúzi budú reformovať štedrý dôchodkový systém

Francúzska vláda reformuje dôchodkový systém. Po týždňoch rokovaní s odborovými organizáciami schválila kompromisný návrh. Prvý krát sa tak ľavicovaá vláda pokúša priškrtiť jeden z najštedrejších dôchodkových systémov v Európe.

Predchádzajúce pokusy pravicových vlád obmedziť vysoké benefity pre Francúzov vyvolali masové protesty a štrajky, ktoré paralyzovali celú krajinu. Návrh zákona, ktorý prvýkrát oznámil premiér Jean-Marc Ayrault v auguste. Návrh ponecháva vek odchodu do dôchodku nezmenený, teda na úrovni 62 rokov. Namiesto toho mení počet rokov, počas ktorých zamestnanec musí prispievať do dôchodkového systému, aby mal nárok na plný dôchodok. Ten sa od roku 2035 zvýši z terajších 41,5 roka na 43 rokov, pričom zmena sa bude realizovať postupne so začiatkom v roku 2020.

Bude to však len čiastočnou záplatou diery v dôchodkovom systéme, ktorá by v prípade, že by sa nič nemenilo mala dosiahnuť do roku 2020 zhruba 20 miliárd eur. Preto návrh obsahuje i zvýšenie odvodov do dôchodkového systému, a to ako pre zamestnávateľov, tak pre zamestnancov. Parlament by o reforme mal začať diskutovať začiatkom októbra.

Tradične vyvola návrh demonštrácie vo francúzskym uliciam. Protestovali desaťtisíce ľudí. Najviac nespokojní boli učitelia, ktorí poukazovali na to, že reforma bude nútiť súčasných absolventov učiť takmer do sedemdesiatky. No protesty boli len mierne v porovnaní s protestmi v roku 2010, keď vtedajší prezident Nicolas Sarkozy zvýšil vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov. Do ulíc vtedy vyšlo viac než milión Francúzov a krajinu sužovali niekoľko týždňov trvajúce štrajky.

S reformou však nie je veľmi spokojná Európska komisia (EK), podľa ktorej je jej rozsah nedostatočný. Brusel uprednostňuje zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo súčasných 62 rokov.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *