Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Francúzskej ekonomike sa darí najlepšie za posledných 10 rokov

Makroekonomika 12.02.2018 | 12:53 0 Komentárov

V tomto roku očakávajú analytici spoločnosti Dun & Bradstreet rast HDP Francúzska o 2,1 percenta, a v roku 2019 o 2,2 percenta. Ide tak o výrazné oživenie veľkej európskej ekonomiky zaťaženej mnohými štrukturálnymi problémami.

Podľa spoločnosti Altares skrachovalo v treťom kvartáli minuléhoh roka necelých 11 tisíc francúzskych firiem, čo je najmenej za posledných desať rokov. Platobná morálka vo Francúzsku sa zlepšuje, no napriek tomu je horšia ako v Nemecku alebo Holandsku, no na druhej strane lepšia ako vo Veľkej Británii, v Taliansku, Španielsku či Portugalsku. Najhoršiu platobnú morálku vykazujú firmy, ktoré podnikajú v rekreačných alebo osobných službách a vo vlakovej preprave. Analytici D&B neočakávajú významnejší vplyv Brexitu na vývoj francúzskej ekonomiky.

Analytická spoločnosť Dun & Bradstreet vo februári zvýšila rating Francúzska v kategórii nízkeho rizika návratnosti investície o jeden kvartil z DB2c na DB2b. „Francúzsko je náš významný obchodný partner, preto je vyššie hodnotenie priaznivou správou pre našich exportérov,“ hovorí analytička spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Agentúra na rovnakej úrovni ako Francúzsko hodnotí Kanadu, Dánsko, Hong Kong, Nový Zéland a Švajčiarsko. Najpriaznivejšiu investičnú klímu v Európe má aktuálne Nemecko, ktorého rating D&B stanovil na stupni najnižšieho rizika investície (DB1c). Nasledujú škandinávske krajiny Nórsko a Švédsko (DB1d). Slovensko a Česká republika (rovnako DB2d) sú hodnotené na stupni nízkeho rizika návratnosti investície, Poľsko je s ratinom DB3b zaradené v nižšej kategórii mierneho rizika návratnosti investície.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *