Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Francúzsko zrýchľuje tempo rastu

Makroekonomika 15.12.2017 | 11:39 0 Komentárov

Aj druhá najväčšia európska ekonomika sa rozbieha. Francúzska centrálna banka zvýšila prognózu pre rast krajiny na pre tento aj budúci rok.

Francúzska centrálna banka aktuálne očakáva, že HDP krajiny v tomto roku stúpne o 1,8 percenta a v nasledujúcom roku o 1,7 percenta. Ešte v júni to pritom bolo 1,3 a 1,5 percenta.

Banka odôvodnila zlepšenie prognózy rýchlejším než očakávaným oživením investícií domácností i podnikov v uplynulých mesiacoch. Ekonomika tak po  predchádzajúcich slabých rokoch konečne naberá tempo.

Okrem toho centrálna banka uviedla, že rast by v ďalších rokoch mohol byť ešte silnejší. Veľa si sľubuje od vplyvu reforiem trhu práce, ktorý je dlhodobo brzdou francúzskeho hospodárstva. Okrem toho by ekonomiku mohla povzbudiť reforma daní a regulácie, ktoré sú súčasťou agendy reformného prezidenta Emmanuela Macrona.

Vďaka lepšej ekonomika by sa malo zlepšiť aj hospodárenie verejných financií. Na tento rok je deficit plánovaný na 2,9 percenta HDP. Vlani to bolo ešte 3,4 percenta. Schodok pod tromi percentami je jednou z požiadaviek Európskej komisie.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *