Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Frankfurt je pripravený prijať finančné inštitúcie opúšťajúce Londýn

EUROMakroekonomika 19.07.2016 | 08:39 0 Komentárov

Vláda nemeckej spolkovej krajiny Hesensko zdôraznila, že najdôležitejšie finančné centrum Nemecka – Frankfurt nad Mohanom bude pripravené na prijatie finančných ústavov, ktoré sa rozhodnú opustiť Londýn.

Tamojšia regionálna vláda už vytvorila expertnú skupinu, ktorej úlohou bude po brexite vytvoriť čo najlepšie podmienky pre ňu a finančné centrum Frankfurt nad Mohanom.

“Naša sila je viditeľná, spočíva vo veľmi dobrej digitálnej infraštruktúre, vynikajúcej dosiahnuteľnosti, blízkosti Európskej centrálnej banky, vysokej životnej úrovni a v porovnaní s Londýnom či Parížom viditeľne lepšími kancelárskymi priestormi,“ uviedol hesenský minister hospodárstva Tarek Al-Wazir.

Minister odcestuje 10. augusta s delegáciou do Londýna, aby tam rokoval o dôležitých finančno-ekonomických otázkach.

Londýn sa zatiaľ pripravuje na nové obchodné podmienky po vystúpení i EÚ. Nová britská vláda pod vedením Theresy Mayovej začala rokovať o vytvorení zón voľného obchodu s viacerými krajinami. Jej kancelária v nedeľu informovala, že šéf austrálskej vlády Malcolm Turnbull má veľký záujem, aby sa dohoda uzavrela čo najskôr. To bol výsledok rokovania, ktoré sa uskutočnilo na sklonku minulého týždňa.

Britský minister obchodu Liam Fox pre Sunday Times povedal, že sa pripravujú rovnaké rokovania aj s ďalšími krajinami.

Onedlho odcestuje do Spojených štátov. S Kanadou už mal “veľmi úspešné rokovania”.  L. Fox sa usiluje rokovať asi s tuctom štátov, ktoré nie sú členmi EÚ. Po vystúpení Británie z nej dosiahnuté dohody s nimi vstúpia do platnosti.

Nový minister pre brexit David Davis pre televíznu stanicu Sky News povedal, že Veľká Británia bude mať prístup na spoločný trh EÚ. Sporné je len to, či bude fungovať bez colných bariér.

Veľmi dôležitými budú pre Britov ekonomické vzťahy so Spojenými štátmi. Prezident Barack Obama ešte v apríli k možnému odchodu Londýna z EÚ povedal, že sa zaradia na koniec dlhého radu čakateľov na obchodnú dohodu s Washingtonom. 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *