Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Fundamenty: Svetová banka znížila odhad rastu globálnej ekonomiky z 2,4% na 2,2%

Investície 14.06.2013 | 09:31 0 Komentárov

Svetová banka znížila svoj výhľad rastu globálnej ekonomiky pre tento rok na úroveň 2,2% z pôvodne odhadovanej úrovne 2,4%. Pre rok 2014 stanovila predikciu rastu na úroveň 3%. Riziká vidí v spomalení krajín ako Čína, India, Brazília a EU, ktorá sa nachádza stále v kontrakcii. Pozitívne komentovala vývoj v USA a Japonsku, kde za pomoci vládnych stimulov ekonomika napreduje. 

Ako ďalej informuje Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy, inflácia sa vo Veľkej Británii môže stať v budúcnosti vážnym problémom. Z dôvodu dlhotrvajúceho rastu cien a vyššej úrovne inflácie počas dlhšieho obdobia môže nastať zmena v nominálnych úrokových sadzbách. Od decembra 2009 BOE toleruje vyššiu úroveň inflácie nad stanovenou úrovňou 2% bez toho, aby primerane zvyšovala úrokové sadzby. Vyššie sadzby by ešte viac ochladili už aj tak teraz dosť slabý spotrebiteľský dopyt a ekonomika by sa pravdepodobne dostala ešte do horšej kondície ako je v súčasnosti.

USA: Výsledky reportov maloobchodné tržby (výsl 0,6%. očak 0,4%. ) a nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (výsl. 334tis. očak 346tis) dnes vyšli lepšie ako trh očakával. Zaujímavé je, že aj napriek tomu, že sa čakal prírastov ľudí žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti, údaj ukázal pozitívny vývoj. Toto môže pomôcť k znižovaniu objemu stimulov v USA ku koncu tohto roka. USA by mohla byť prvou krajinou z tých krajín, ktoré v súčasnosti stimulujú, ktorá by znižovala objem QE. Toto zároveň znervózňuje investorov, ktorí môžu radšej preferovať cash.

Zdroj: Pevoni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *