Pondelok 01. júna. Meniny má Žaneta

G. Soros považuje koronavírus za existenčnú hrozbu pre eurozónu

Makroekonomika 22.05.2020 | 13:05 0 Komentárov

Finančník George Soros pokladá koronakrízu za vážnu hrozbu pre existenciu eurozóny. Problémom je podľa neho najmä Taliansko, ktoré bolo už pretým najslabším článkom európskej ekonomiky.

Za jediné riešenie krízy v eurozóne považuje G. Soros vydanie takzvaných perpetuálnych dlhopisov. Ide o dlhový finančný nástroj, pri ktorom sa spláca len pravidelný výnos bez splátky istiny. Len pomocou týchto dlhopisov by podľa finančníka bola eurozóna získať dostatočný objem financií potrebných na boj s krízou.

Na riešenie následkov pandémie bude podľa neho potrebný najmenej jeden bilión eur. Ďalší bilión bude treba na riešenie klimatickej krízy. „Myslím si, že perpetuálne dlhopisy sú jedinou možnosťou, ako možno získať taký veľký objem peňazí,“ uviedol.

Výnos na nich by sa mohol podľa neho pohybovať okolo 0,5 percenta ročne. Tento typ finančného nástroja by mohol vyriešiť aj patovú politickú situáciu, keď niektoré krajiny aj naďalej odmietajú vydanie spoločných európskych dlhopisov. Perpetuálne dlhopisy by mohli byť kompromisným riešením, pretože krajiny by za nej ručili proporcionálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *