Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

G20 upokojila. Na ako dlho?

Minulotýždňový program prevažne pozitívnych prekvapení v podobe makrodát otvorili nové priemyselné objednávky v Eurozóne, ktoré v auguste vzrástli o 5.3 percenta na mesačnej báze pri oveľa slabšom konsenze (+2.2 percenta).

Predajnosť nových domov v USA vzrástla o 19 tisíc domov, resp. o 6.6 percenta. Pri septembrovej stagnujúcej nezamestnanosti v Eurozóne na úrovni 10.1 percenta znova prekvapili správy z USA v podobe údajov o pozitívnom vývoji HDP. Najväčšia ekonomika sveta zaznamenala za tretí kvartál rast na úrovni 2 percent. Rast HDP tak bol v súlade s očakávaniami analytikov a prekonal aj hodnotu z druhého kvartálu, ktorá bola 1.7 percenta. Najsledovanejšou udalosťou bol minulý týždeň summit G20. Hlavnou témou bolo, ako inak, hrozba menovej vojny a to predovšetkým zo strany Číny. Delegácie jednotlivých krajín sa zaviazali, že nebudú devalvovať meny za účelom získania konkurenčnej výhody a podpory exportu. Rozhodli sa tiež pre zvýšenie hlasovacích práv v MMF pre rýchlo sa rozvíjajúce krajiny ako je Čína. Euro v závere týždňa zmazalo aj stredajšie záporné zisky a uzavrelo len s miernou stratou, – 0.24 percenta, na 1.392 EUR/USD. Hlavné akciové indexy si pripísali len mierne zmeny a to aj napriek kladným správam kolujúcim na trhoch. Väčšina z nich obchodovanie uzavrela mierne pod nulou, najväčší úspech zaznamenal český PX, ktorý si pripísal 1.4 percenta. Darilo sa hlavne automobilkám a akciám technologického sektora.

Volkswagen popri rastúcich tržbách o 18 percent na úroveň 30.7 miliárd eur, taktiež ohlásil rast svojho čistého zisku a to na 2.1 miliárd eur. Spoločnosť dosiahla nadpriemerné hospodárske výsledky a získala zvýšenú cieľovú cenu od Deutsche Bank. Taktiež zvýšený odhad ziskov pre nasledujúce roky priniesol akciám wolfsburgskej automobilke zisk 11.62 percenta. Preferenčné akcie (VOW3.DE) sa tak obchodovali na najvyšších hodnotách za posledné dva roky, uzavreli na úrovni 108 eur. Na vlnách pozitívnych výsledkov sa nechal uniesť aj najväčší producent polovodičov v Európe. Akcie STMicroelectronics NV si pridali 8.3 percenta na úroveň 6.28 eur, pričom spoločnosť vyhlásila medziročný rast čistých príjmov o 17 percent a to na 2.66 miliárd eur. Zisk na akciu prekonal očakávaných 0.15 eur za akciu a to na úrovni 0.19 eur/akcia. Spoločnosť taktiež očakáva o 2-7 percent vyššie tržby vo štvrtom kvartáli ako odhadujú analytici.

Od 1. do 5. novembra očakávame mierne zvýšenie maloobchodných tržieb v Eurozóne a tiež vývoj indexu cien výrobcov v Eurozóne. Americké makrodáta odhalia predaje automobilov za mesiac október a takisto mieru nezamestnanosti v najväčšej ekonomike sveta, ktorá by mala podľa očakávaní analytikov stagnovať na septembrovej úrovni 9.6 percenta.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets, o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *