Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Generácia „millennials“ začína byť nezávislá okolo dvadsiatky

Banky 22.08.2016 | 10:45 0 Komentárov

Dvadsiaty rok života je v prípade generácie „millennials“ zlomový – vtedy sa stáva väčšina z nich finančne nezávislá od rodičov. Bankový účet je pre nich čoraz väčšou samozrejmosťou a otvárajú si ho v priemere medzi 18. a 19. rokom.

Vyplýva to z údajov ČSOB a prieskumu agentúry TNS Slovakia medzi generáciou tzv. millennials vo veku 12–26 rokov. ČSOB ich bude prostredníctvom nového  komunikačného konceptu „Nečum a makaj“ motivovať, aby sekli so sáčkovými polievkami a začali na sebe pracovať už počas školy.

Najviac závislá od príjmu od rodičov je v súčasnosti samozrejme najmladšia skupina od 12 do 15 rokov. Rodičovská peňaženka je kľúčovým zdrojom príjmu pre osem z desiatich opýtaných (81%). Vekom miera tejto závislosti postupne klesá. Závislosť od rodičovského príjmu priznávajú dve tretiny stredoškolákov (66%) a každý druhý vysokoškolák (52 %). Nezanedbateľnú úlohu majú pre millennials aj peniaze od starých rodičov a finančné dary. 

Účty si otvárajú najmä pre brigády

Vekom sa zvyšuje ochota mladých privyrobiť si počas brigády – s vidinou zárobku takto využíva svoj voľný čas tretina stredoškolákov (35%) a necelé dve tretiny vysokoškolákov (60%).

Práve brigáda je hlavným dôvodom, pre ktorý si študenti otvárajú vlastné účty. Zriaďujú si ho dokonca častejšie, ako tomu bolo ešte pred dvomi rokmi. Majú ho už v priemere dvaja z troch opýtaných vo veku 16–19 rokov (69%), pričom pre vysokoškolákov je už úplnou samozrejmosťou (95%). Spolu s účtom využívajú najčastejšie internetbanking a platobnú kartu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *