Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Globálny ekonomický kalendár

Makroekonomika 10.12.2012 | 20:52 0 Komentárov

Počas tohto týždňa budú zverejnené prvé decembrové prieskumy dôvery (ZEW a PMI). Októbrové dáta z priemyselnej výroby by na medzimesačnej báze nemali zopakovať septembrový prudký pokles. Očakávaná medzimesačná stagnácia by sa však opätovne mala prejaviť v prehĺbení medziročného poklesu priemyslu. Výhľad výkonnosti priemyslu sa pritom naďalej zhoršuje. 

Ako ďalej informuje makroekonóm VÚB Andrej Arady, novembrové dáta z USA zverejnené počas tohto týždňa budú pravdepodobne vo všeobecnosti slabé. Očakávaný je pokles maloobchodných tržieb ako aj priemyselnej produkcie. Pripomíname, že v dátach sa však pravdepodobne odzrkadlia negatívne vplyvy nedávneho hurikánu.

Výsledky prieskumov a reálne dáta zverejnené počas predchádzajúceho týždňa opäť napovedali, že recesia v eurozóne bude pokračovať aj v ďalšom roku. Viac alarmujúce ako slabé výsledky zverejnených dát však počas ostatného týždňa boli výrazné revízie makroekonomických odhadov na budúci rok. Európska centrálna banka revidovala svoj predchádzajúci odhad reálneho rastu ekonomiky eurozóny v roku 2013 zo septembrových 0,5% r/r na –0,3%. Nemecká Bundesbanka znížila odhad reálneho rastu nemeckej ekonomiky v budúcom roku na 0,4% r/r, pričom ešte na začiatku leta očakávala pre budúci rok 1,6%-ný rast. K revízii odhadov reálneho rastu ekonomiky eurozóny pre rok 2013 pristúpili aj naši kolegovia z Intesa Sanpaolo z +0,1% r/r na –0,1%. Úrokové sadzby ostali po decembrovom zasadnutí ECB na nezmenenej úrovni, avšak výrazne revízie výhľadu ekonomiky eurozóny sa pravdepodobne v budúcom roku prejavia v ich ďalšom znižovaní.

Zdroj: Andrej Arady, makroekonóm VÚB. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *