Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Globálny ekonomický kalendár

Štvrtok 10.januára sa uskutoční pravidelné zasadnutie ECB. Ostatné zasadnutie neprinieslo zmeny na poli menovej politiky, ECB však výrazne znížila svoj odhad reálneho rastu HDP eurozóny pre rok 2013, čo bude mať pravdepodobne vplyv aj na úrokové sadzby. Pre tento okamih väčšina trhu od januárového stretnutia neočakáva výraznejšie zmeny menovej politiky. Útlm inflácie a aktivity však v ďalšom období poskytuje priestor konať.

Ako informuje makroekonóm VÚB Andrej Arady, aktivita aj inflácia v Európe na konci ostatného roka ostali utlmené. Rýchly odhad decembrovej inflácie napovedal, že sa počas decembra dynamika rastu cien v eurozóne udržala nezmenená na úrovni 2,2% r/r, blízko cielenej úrovne. Spresnené výsledky prieskumov medzi nákupnými manažérmi v priemyselnej výrobe priniesli sklamanie. Prvý odhad počítal s nárastom nálady oproti novembrovým 46,2 o desatinu bodu, spresnené výsledky nakoniec ukázali pokles na 46,1. Aktuálna úroveň indexov PMI napovedá pokles aktivity aj počas veľkej časti roku 2013. Očakávaný obrat aktivity sa tak zrejme opäť odkladá na neskoršie obdobie, pohľad na dlhší vývoj indexu však napovedá aspoň stabilizáciu úrovne nálady medzi nákupnými manažérmi.

Decembrové dáta z amerického trhu práce boli vo všeobecnosti neutrálne. Rovnako tak aj zvyšné zverejnené dáta. Miera nezamestnanosti zotrvala počas decembra nezmenená na úrovni 7,8%. Novembrový pokles však po úprave dát nepredstavoval pôvodne avizované dve desatiny percentuálneho bodu, ale len jednu. Ostatné dáta z trhu práce priniesli výsledky v súlade s očakávaniami. Posledný mesiac ostatného roku v americkej ekonomike pribudlo o čosi viac pracovných miest ako predstavoval priemer v predchádzajúcich troch mesiacoch. V oblasti politiky padla medzi republikánmi a demokratmi konečne aspoň čiastočná dohoda. Pád z fiškálneho útesu sa tak oddialil o dva mesiace. Stále sa však nejedná o konečné riešenie ale len o kupovanie ďalšieho času.

Zdroj: Andrej Arady – makroekonóm VÚB. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *