Piatok 07. augusta. Meniny má Štefánia

Google má Európe zaplatiť pokutu 4,3 mld. eur

Makroekonomika 18.07.2018 | 15:55 0 Komentárov

Európska komisia rozhodla o udelení pokuty vo výške 4,3 mld. eur spoločnosti Google za zneužívanie dominantného postavenia. Ide o rekordne vysokú sankciu.

Technologická spoločnosť porušila pravidlá Európskej únie o hospodárskej súťaži pri využívaní jej mobilného operačného systému Android. Išlo o podmienky, za ktorých bol Android a prehliadač Chrome inštalovaný do mobilných telefónov. „Google používal Android ako prostriedok na upevnenie dominancie svojho internetového vyhľadávača,“ uviedla Margrethe Vestagerová komisárka EÚ pre hospodársku súťaž. Prax firmy podľa nej obmedzila konkurenciu a tým znemožnila výber európskym spotrebiteľom.

Firma už pred tromi rokmi jednu pokutu od Európskej komisie dostala. Týkala sa vtedy priamo vyhľadávača Google, ktorý systematicky zvýhodňoval vlastný porovnávač nákupných ponúk pre európskych zákazníkov. Pokuta vtedy predstavovala 2,4 mld. eur.

Európska komisia dala firme 90 dní na to, aby kritizované praktiky ukončila, inak bude čeliť ďalším sankciám vo výške piatich percent denného celosvetového obratu materskej spoločnosti Alphabet. Firma sa chce voči rozhodnutiu odvolať.

Pokuta prichádza v čase zhoršených obchodných vzťahov medzi USA a Európskou úniou. USA už začali s uplatňovaním ciel na dovoz ocele a hliníka. Donald Trump navyše hovorí o ďalších clách na európske autá, čo by malo na priemysel starého kontinentu oveľa vážnejší dopad.

Pokutu tak možno vnímať aj ako nátlakový prostriedok namierený voči USA. Už na budúci týždeň by sa mal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stretnú vo Washingtone s Donaldom Trumpom a rokovaním s ním clách na európske autá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *