Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Gréci na budúci týždeň rozhodnú o otvorení burzy

Grécko na budúci týždeň rozhodne, kedy znova otvorí burzu v Aténach. Tá je zatvorená už od 29. júna, čo je súčasťou opatrení na zamedzenie pohybu kapitálu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z gréckej vlády, ktorý nechcel byť menovaný.

Banky, ktoré boli zavreté tri týždne, už v pondelok 20. júla otvorili. Obmedzenia výberu hotovosti z bankomatu však zostali v platnosti. Bankový systém však už dostal navýšenú linku núdzovej likvidity. ECB teda dodáva gréckym bankám viac, ako pred týždňom, vďaka čomu by mali byť banky odolné voči zvýšeným výberom domácich obyvateľov.

Znovuotvorená európska pomoc je výsledkom ústupku gréckej vlády, ktorá presadila požadované reformy. Krajina tak získa novú pomoc od zahraničných veriteľov. Medzi jej adresátmi budú i grécke banky. Záťažové testy, ktoré by sa mali ukázať, koľko peňazí budú potrebovať na rekapitalizáciu, by mali začať v auguste.

Problém však ešte môže vzniknúť pri požiadavkách Medzinárodného menového fondu. Podľa jeho hovorcu Gerryho Rica, fond podmieňuje svoju účasť na treťom záchrannom programe znížením dlhovej záťaže Grécka napríklad odpustením časti z jeho dlhu. To je však problém pre niektoré štáty eurozóny, napríklad Slovensko, ktoré odmietajú znížiť nominálnu hodnotu gréckeho dlhu a navrhujú predĺženie termínu jeho splatnosti a redukciu úrokov. 

Zdroj: Reuters, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *