Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Grécka sága pokračuje: Ďalšie meškanie

20.02.2012 | 10:45 0 Komentárov

Trh naďalej očakáva „každým dňom“ záchranu Grécka, ale chcú si vôbec zúčastnené strany kúpiť niekoľko ďalších týždňov času?

Na stole sú tri varianty nekončiaci gréckej ságy:

1. Preklenovací úver, ktorý Grécko dostane, aby prežilo termín 20. marec a mohlo splatiť 14,5 miliardy eur za dlhopisy. Toto by bol lacný variant, čo sa finančných nákladov týka, ale extrémne drahý variant z politického hľadiska, pretože by len ukázal obrovský politický rozostup medzi Gréckom a EÚ (čítaj Nemeckom).

Nedávna slovná prestrelka sa medzi zástupcami Grécka a Nemecka neodohrala podľa diplomatického protokolu alebo podľa štátnických zvyklostí, ale ukázala, že frustrácia je na oboch stranách prítomná a pochopiteľná. (Známkou toho, že preklenovací úver sa javí ako reálna možnosť, je fakt, že dlhopisy splatné 20. marca sa teraz obchodujú za 43,35, pričom na začiatku februára sa obchodovali za 38,00 -pozri graf nižšie).

saxo-20-feb-2012-a

Zdroj: Bloomberg LLP (Bridge Loan – preklenovací úver)

2. Mäkký bankrot – v pondelok nechá EÚ Grécko zbankrotovať – ponechá v behu pár kriticky dôležitých pôžičiek a ponúkne trhu neobmedzenú likviditu, aby sa zabránilo šíreniu choroby do iných krajín EÚ. Otázkou je, či sa vďaka tomuto kroku môže nakaziť Portugalsko, Írsko a Španielsko. Výsledok závisí na tom, ako bude „mäkký bankrot“ vykonaný – a to závisí od politikov, preto nemá zmysel sa to vôbec pokúšať odhadnúť a strácať s tým čas. Pochybujem, že nastane táto možnosť, pretože sa v Grécku i vo Francúzsku blížia voľby, čo znamená väčší tlak na to, kúpiť si viac času.

3. Grécko vezme veci do svojich rúk a opustí Eurozónu. Opäť nepravdepodobná situácia, pretože celé politické spektrum sa snaží vyhnúť rozhovorom o tom, čo by sa malo stať a čo sa stane v júni a ďalej. Pred voľbami nechcú mať „voľné peniaze“, aby sa mohli sústrediť na vlastné voľby. Nechcú byť tými, ktorí pred voľbami otvoria problém a na koho by voliči vzniesli vinu. Rizikom zostáva slovná vojna a strata ochoty čokoľvek robiť.

Osobne si myslím, že politici zvolia najhoršie možné riešenie, t.j. kupovanie ďalšieho času, pretože to je jediný spôsob, ako môžu kontrolovať domácu agendu v Grécku aj v Európe. Nechcú riešenie, ktoré bude znamenať, že nemecký, fínsky alebo holandský parlament bude musieť pred gréckymi a francúzskymi voľbami čokoľvek ratifikovať. Je to ale zároveň najrizikovejšie riešenie, pretože riskuje ďalšie zhoršenie gréckych sociálnych nepokojov a pohybujem, že trh to prijme ako dobré riešenie. Musíme teraz vytvoriť plán, ako zachrániť záchranný plán. Niet divu, že trh je úplne zmätený a tak sa radšej sústredí na nekonečné množstvo likvidity.

Zdroj: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *