Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Gréckej odysei zostáva týždeň

Investície 08.02.2012 | 22:23 0 Komentárov

Obchodovanie na akciových trhoch sa v stredu začalo optimisticky. Na programe bolo rokovanie gréckej vlády, od ktorej sa očakávalo schválenie poslednej podmienky stojacej medzi Gréckom a potrebným záchranným balíkom v hodnote 130 miliárd EUR.

Akciové trhy otvorili v zelenom, no počiatočný rast sa už nepodarilo zvýšiť a to ani po neoverených správach, že ECB bude súhlasiť s účasťou na dlhopisovej výmene, ktorou veritelia na dobrovoľnej báze odpíšu až 70 percent z hodnoty ich pohľadávok výmenou za nové 30-ročné dlhopisy s úročením  3.6 percent. Na neistote sa podpísali najmä početné obštrukcie vynárajúce sa počas dnes už niekoľkokrát posunutého rokovania gréckej koalície. Trpezlivosť s Gréckom však nedochádza už len investorom, ale aj euro-lídrom, ktorí na zajtra zvolali mimoriadnu schôdzu ministrov financií do Bruselu. Na nej by sa paradoxne mal hodnotiť ešte neschválený plán výdavkových škrtov v Grécku.

To signalizuje odhodlanie EÚ zachraňovať euro aj bez Grécka. Trhy v Európe uzavreli obchodný deň v čase pokračujúcich rokovaní miernym pesimizmom stlačiac akcie do červených čísel: FTSE 100 –0.24 %, CAC 40 –0.05 %,  DAX –0.08 % a Euro Stoxx 600 –0.20 % na 263.01 bodov. Akciové trhy v USA reflektovali podobne ako v EÚ, no k záveru obchodného dňa ich ešte stihli potiahnuť správy, že Grécko sa priblížilo k schváleniu škrtov zahŕňajúcich 20 percentné zníženie minimálnej mzdy, zrušenie 15000 pracovných miest vo verejnom sektore a znižovanie dôchodkov. Akciové indexy v USA zakončili stredu v tesnom pluse: Dow Jones +0.04 %, S&P 500 +0.22 % a Nasdaq +0.41 %. Na záver ešte zostáva pripomenúť, že grécky poslanci musia škrty schváliť najneskôr do 15. februára na to, aby si včas zabezpečili 14.5 miliardy EUR, ktoré budú musieť splatiť 20. marca.

Zdroj: Martin Cesnak, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *