Stvrtok 19. októbra. Meniny má Kristián

Grécko dostalo pochvalu za reformy a prísľub ďalšej úverovej tranže

EUROMakroekonomika 16.06.2017 | 12:04 0 Komentárov

Grécko dostane ďalšiu tranžu úveru zo záchranného fondu eurozóny ESM v sume 8,5 miliardy eur. Rozhodli o tom ministri financií krajín eurozóny. Okrem toho tiež deklarovali pripravenosť prijať ďalšie kroky na zmiernenie gréckeho dlhu hneď po skončení terajšieho programu. Svoju pomoc na základe toho obnoví i Medzinárodný menový fond, ktorý oznámil, že poskytne Grécku nový záložný úver.

Grécko rokovalo s európskymi veriteľmi o ukončení druhej previerky plnenia záchranného programu. Jej schválenie bolo podmienkou uvoľnenia ďalšej časti peňazí zo záchranného úveru a rokovania sa tiahli už niekoľko mesiacov. Grécko potrebuje peniaze nutne potrebuje k júlovej úhrade splatných dlhov v sume siedmich miliárd eur.

Euroskupina potvrdila, že po naplnení záchranného programu vrátenia všetkých reformných opatrení by v budúcom roku mala rozhodnúť o opatreniach na zníženie dlhovej záťaže krajiny. Pôjde najmä o predĺženie splatnosti dlhopisov ako aj odloženie platby úrokov. Niektoré úrokové platby by podľa šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema mohli byť odložené až o 15 rokov.

Zasadnutia ministrov financií eurozóny sa zúčastnila aj šéfka MMF Christine Lagardeová. Tá po ňom oznámila, že vedeniu fondu navrhne, aby schválil nový úver pre Grécko. Šéfka MMF konštatovala, že Grécko pokročilo v plnení reforiem dohodnutých s veriteľmi a pokrok je zjavný aj v postoji eurozóny k otázke zmiernenia gréckeho dlhu, čo bolo zo strany MMF podmienkou na obnovenie finančnej pomoci.

Grécky minister financií Euklidis Tsakalotos rozhodnutie privítal a označil ho za „veľký krok vpred“. Grécku v júli vyprší splatnosť dlhov v hodnote zhruba sedem miliárd eur, ktoré by bez uvoľnenia novej časti úveru z tretieho záchranného programu nebolo schopné splatiť. Krajina, ktorá je už siedmy rok v dlhovej kríze, by sa podľa vlády chcela ešte toto leto začať vracať na reálny dlhopisový trh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *