Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Grécko urobilo v reformách veľký pokrok

Grécko urobilo v mnohých oblastiach hospodárstva značný pokrok k tomu aby prekonalo dlhovú krízu, ale naďalej čelí vážnym problémom, uviedla správa audítorov Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

Štvrťročné hodnotenie EÚ, ECB a MMF je prvé na to, aby si Atény zabezpečili druhú splátku 9 miliárd eur z celkovej výšky záchrany 110 miliárd eur. Prvú splátku vo výške 20 miliárd eur Grécko prijalo v polovici mája. Riaditeľ misie Poul Thomsen na tlačovej konferencii uviedol, že Grécko začalo plniť plán stability veľmi rýchlo, avšak vidí rizikové oblasti. Patrí medzi ne najmä otvorenie energetického sektora a vyčistenie zadĺžených štátnych železničných spoločností.

"Som presvedčený, že naši šéfovia vo Frankfurte, Bruseli a Washingtone, budú mať rovnaký dojem z doterajšieho plnenia plánu stability v Grécku. Som presvedčený, že vláda vidí riziká o ktorých sme hovorili a že sa na ne zameria. Tak že ja som rozhodne presvedčený, že nastane ďalší pokrok, "povedal Thomsen.

Podľa májovej projekcie by HDP Grécka malo tento rok klesnúť o 4,0% a potom o 2,5% v roku 2011. Misia ale upozorňuje, že je inflácia je vyššia ako očakávania. Trojka zdvihla projekciu inflácie pre rok 2010 na 4,75%, grécka vláda pôvodne predpokladala rast cien v roku 2010 o 1,9%.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Jedna odpoveď na “Grécko urobilo v reformách veľký pokrok”

  1. Duri píše:

    Greci urobili obrovsky pokrok – prestali falsovat statistiky. Co k tomu dodat? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *