Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Grécko úspešne ukončilo záchranný program. Stavia sa na vlastné nohy

EUROMakroekonomika 21.08.2018 | 12:15 0 Komentárov

Krajina prešla hodnoteniami vďaka fiškálnym a štrukturálnym reformám. Prvý raz po ôsmych rokoch sa tak plnohodnotne môže financovať na finančných trhoch.

Spolupráca s Európskou Komisiou a jej tímom podpory štrukturálnych reforiem by mala krajine pomôcť implementovať štrukturálne reformy aj v ďalších rokoch a zlepšiť dlhodobý výhľad gréckej ekonomiky a životnej úrovne.

Pokračovanie v reformách je potrebné v znižovaní fiškálneho zaťaženia a ozdravovania verejných financií (verejný dlh Grécka vlani mierne klesol na 178,6 % HDP, pričom krajina dosiahla primárny prebytok, čiže bez započítania nákladov na obsluhu dlhu, 4,2 % HDP).

Euroskupina sa dohodla na viacerých opatreniach na zmiernenie gréckeho dlhu, ale jeho výšku nemení. Súčasťou tohto balíka opatrení je predĺženie splácania veľkej časti starších úverov o desať rokov.

V rámci poslednej tranže záchranného balíka získalo Grécko 15 mld. eur určených na obsluhu dlhu a na tvorbu rezervy pre horšie časy. Spolu Grécko disponuje vankúšom vo výške okolo 24 miliárd eur, ktorý mu umožňuje zvoliť si priaznivý okamih plnohodnotného návratu na trhy.

Grécko prvý raz požiadalo o medzinárodnú pomoc v roku 2010 a odvtedy celkovo dostalo od európskych veriteľov a Medzinárodného menového fondu (MMF) pôžičky v objeme 274 mld. eur. Posledný, tretí, záchranný balík v objeme 86 mld. eur bol dohodnutý v roku 2015 a zúčastňujú sa ho európski veritelia bez MMF.

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *