Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Grécku tragédiu strieda Taliansko

Európske akcie zaznamenali v pondelok pokles po druhý deň v rade. Investori nadviazali na výpredaje z piatka po tom ako sa rozšírili obavy, že dlhová kríza nabrala kurz Taliansko.

Trhy tak nepresvedčilo odvolanie referenda v Grécku ani odstup Papandreua z pozície premiéra. Ten počas nedele oznámil, že odstúpi z pozície kormidelníka a uvoľní priestor pre tzv. vládu národnej jednoty, ktorá by mala pokračovať v oddlžovaní podľa požiadaviek predstaviteľov EÚ. V Taliansku sa začalo špekulovať o možnej rezignácií premiéra Silvia Berlusconiho, čo zvýšilo obavy z toho, či bude Taliansko schopné pokračovať v reformách s cieľom redukcie vládneho dlhu.

Sám Berlusconi tieto tvrdenia odmieta a plánuje zvolať hlasovanie o dôvere vláde v spojení s plánovanými úspornými opatreniami na budúci týždeň. Výnosy z 10-ročných talianskych dlhopisov narástli o 30 bázických bodov na 6.67 %, čo rozšírilo spread oproti nemeckým dlhopisom na 491 bázických bodov. Paneurópsky index Euro Stoxx 600 odpísal -0.55 % na 238.44 bodov. Najväčší pokles sa týkal akcií zo sektorov telekomunikácií -1.15 %, priemyslu -0.99 % a financií -0.87 %. FTSE 100 poklesol o -0.30 %, CAC 40 o -0.64 % a DAX o -0.63 %. Národné indexy poklesli celkovo na 10 západoeurópskych trhoch z 18. Akcie USA obchodovali v kontraste z európskymi. Hlavné indexy tu zavreli obchodný deň so ziskami: DJI +0.71 %, S&P 500 +0.63 % a Nasdaq +0.34 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *