Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Groupama uhrádza škody z PZP v nových cenách

Poistenie 02.02.2016 | 09:59 0 Komentárov

Groupama poisťovňa prestáva uplatňovať amortizáciu pri povinnom zmluvnom poistení. Znamená to, že škody z PZP bude uhrádzať podľa cien nových náhradných dielov osobných  motorových vozidiel, bez zohľadnenia ich opotrebovania. 

Novinka sa vzťahuje na škody, ktoré vznikli  od 1.2.2016,  na všetky nové a už aj existujúce zmluvy povinného zmluvného poistenia, a to bez navýšenia ceny. Poisťovňa okrem toho poskytuje z PZP i úrazové poistenie vodiča a 10–dňovú garanciu likvidácie škodovej udalosti pri havarijnom poistení a poistení majetku.

Majitelia starších áut doteraz doplácali časť ceny nových súčiastok aj napriek tomu, že dopravnú nehodu nezavinili. „Hoci je tento postup v súlade s platným zákonom, vodiči sa často sťažovali,“ uvádza Groupama. Poisťovňa totiž nie vždy preplatila  plnú výšku nákladov za opravu poškodenému. Ako dôvod uviedla, že výmenou poškodených starých dielov za nové nastalo zhodnotenie auta. Na rôznych diskusných fórach vodiči opisujú nepríjemné skúsenosti:

„Pri brzdení do mňa zozadu narazilo auto. Poškodilo mi nárazník, kufor a zadné svetlá. Spísali sme zápis o nehode a následne som oznámil celú vec do poisťovne vodiča, ktorý zapríčinil nehodu. Po oprave v servise mi však preplatili len časť nákladov, zvyšok som musel doplatiť sám. Nechápem z akého dôvodu, veď nehodu som nezavinil. Prečo mám platiť nejakú amortizáciu?“

V skutočnosti majiteľ poškodeného auta nemal veľmi na výber. Bez vlastného zavinenia sa dostal do situácie, že musel doplatiť časť peňazí, aby mohol vozidlo používať. Časť škody, ktorú mu spôsobil niekto iný, zaplatil aj on sám.

Bez amortizácie

„Odteraz uhradíme primerané náklady na opravu osobného motorového vozidla po dopravnej nehode bez zníženia plnenia o amortizáciu. Poistné plnenie nad rámec zákona budeme poskytovať bez navýšenia poistného, pričom toto opatrenie sa vzťahuje na všetky nové aj existujúce poistky,“ hovorí riaditeľ Groupamy Tomáš Kalivoda.

„Považujeme to za férovejšie voči našim klientom, ako aj poškodeným osobám.“ To znamená, že Groupama za svojho klienta bez prieťahov vyrieši nároky poškodeného, ktorý sa tak nebude musieť podieľať na uhradení nákladov za opravu a obidve strany, vinník aj poškodený, môžu túto nepríjemnú udalosť rýchlo uzatvoriť. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *