Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Groupon IPO zisk 50 percent

Posledný deň z obchodného týždňa sa opäť niesol v duchu riešenia dlhovej krízy. Po pozitívnej správe, že grécky premiér prišiel k rozumu a odvolal referendum prišla v piatok na trhy negatívna správa súvisiaca s nerozhodnosťou ohľadom intenzívnejšej úlohy, ktorú by mal zohrať Medzinárodný menový fond nielen v záchrane Grécka ale aj v rámci eurovalu.

Akciové trhy reagovali opäť pesimizmom a prepadli sa do červených čísel. FTSE 100 -0.33%, CAC 40 -2.25%, DAX -2.72%. Paneurópsky index EuroSTOXX 600 odpísal -1.01% na 239.76 bodov. V rámci indexu si to tentokrát odniesli najmä akcie patriace do sektorov verejných služieb -2.52% a cyklickej spotreby -1.64%.

Obchodovanie v USA sa nieslo v podobnom duchu ako v Európe. Neistota na trhu dokonca zatlačila do úzadia aj pozitívne správy z trhu práce. Miera nezamestnanosti v USA poklesla v októbri na šesťmesačné minimum z 9.1 % na 9 %. Za tento mesiac pribudlo celkovo 80 000 nových pracovných miest. Zaujímavosťou dňa bol začiatok obchodovania akcií spoločnosti Groupon. Išlo o prvý vstup technologickej spoločnosti na trh za posledné štyri mesiace. Cena úpisu bola na úrovni 20 USD za akciu, no hneď po otvorení sa už akcie obchodovali so ziskom viac ako 50 %. Akciové trhy v USA zakončili obchodný týždeň v mínuse: DJI -0.51 %, S&P 500 -0.63 %, Nasdaq -0.44 %. 

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *