Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

HDP rástol medziročne o 3,3% v stálych cenách

Dnes zverejnený rýchly odhad HDP ukázal, že reálny HDP v 2Q11 vzrástol oproti rovnakému obdobiu minulého roku v stálych cenách o 3,3% r/r oproti rastu 3,5% v 1Q11.

Po očistení o sezónne vplyvy si rast slovenskej ekonomiky udržal rovnaké tempo ako v 1.štvrťroku na úrovni 0,9% k/k. Spresnený odhad doplnený o podrobnú štruktúru rastu HDP na Slovensku bude zverejnený 6.septembra. Indikátory s vyššou periodicitou zverejňovania však napovedajú, že sa rast, rovnako ako v predchádzajúcom štvrťroku, pravdepodobne opieral najmä o zahraničný dopyt. Pre tento štvrťrok si rast udržal slušné tempo, avšak ekonomika nášho najväčšieho obchodného partnera – Nemecka sa spomalila zo 4,9% r/r v 1Q11 na 2,7% r/r v 2Q11, čo bolo zhruba 4 desatiny percentuálneho bodu pod konsenzom analytikov. To napovedá, že ani naša ekonomika zrejme nebude mať dostatočnú páru na rast v nasledujúcich štvrťrokoch, aký sme pôvodne očakávali.

Podniky už teraz fungujú výraznejšie pod výrobné kapacity a zvyšujú zásoby hotových výrobkov. Celkové spomalenie rastu v eurozóne napovedajú aj prieskumy výkonnosti ekonomiky (jeden príklad za všetky, viď graf dolu). Pre zvyšok tohto roka, ako aj pre budúci rok preto revidujeme naše predchádzajúce odhady na polovicu pôvodných. V roku 2012 odhadujeme medziročný rast ekonomiky na úrovni blízko 2%. K ďalšiemu spresneniu odhadov bude potrebné počkať na to, aké skutočné škody napácha súčasný prepad akciových trhov, čo zrejme potrvá niekoľko mesiacov.

Graf: HDP eurozóny a kompozitný PMI, eurozóna

Graf: HDP a index ekonomického sentimentu (štvrťročne, priemer), Slovensko

Zdroj: Andrej Arady, makroanalytik VÚB na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *