Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Hedžový fond Polaris Alpha láka inštitucionálnych investorov

Absolutný výnos 10% p. a. nezávisle od vývoja finančných trhov chce generovať hedžový fond Polaris Alpha. Vytvorila ho investičná spoločnosť Polaris Finance SICAV plc. a jej exkluzívnym distribučným partnerom sa stal Across Wealth Management. Obe spoločnosti sú personálne prepojené.

Ostrému štartu v júli predchádzala testovacia prevádzka s vlastnými prostriedkami fondu. „Fond sa orientuje na dva základné prístupy k riadeniu portfólia. V rámci rastovej zložky sa prostredníctvom futures a opcií systematicky obchoduje vo vysokej frekvencii s malými objemami, a to len za predpokladu rozpoznania trendu trhu. Stabilizačná zložka sa sústreďuje na zachovanie hodnoty portfólia pomocou klasických nástrojov peňažného a dlhopisového trhu, akcií, akciových indexov a komodít,“ vysvetľuje riaditeľ Polaris Finance a portfólio manažér Branislav Habán. Dodáva, že dôležitou súčasťou prístupu je diverzifikácia nielen medzi rôzne druhy investičných nástrojov, ale aj na úrovni rozhodovacieho procesu a nezávislých rozhodnutí investičných manažérov, ktorí investujú časť portfólia pridelenú podľa schopností a doterajších výsledkov.

 

Polaris Finance je investičná spoločnosť licencovaná pod maltskou jurisdikciou ako spoločnosť s premenlivým kapitálom. Branislav Habán dopĺňa, že zatiaľ investovali do fondu len privátni investori, aj tí museli splniť podmienku profesionálneho investora: „Základná vstupná podmienka je minimálna investícia 75 tisíc eur a klient podpisuje vyhlásenie, že jeho celkový majetok je vo výške minimálne 750 tisíc eur.“

V Polarise sa chcú zamerať na inštitucionálnych investorov: „A to nielen z domáceho trhu, ale hlavne zo zahraničného. Slovenský trh je relatívne malý, to čo robíme, chceme robiť v čo najväčšej miere. V zahraničí je ľahšie získať zdroje ako na Slovensku. Našim cieľom bude robiť takzvanú road show po zahraničných finančných inštitúciách a osloviť ľudí, ktorí rozhodujú o alokácii dlhodobých zdrojov, či už v bankách alebo v iných inštitúciách.“ Potenciálnych investorov dokážu podľa neho presvedčiť ľudia stojaci za fondom: „Manažéri veľkých aktív, ktorí posúvajú zdroje do takýchto spoločností ako sme my, sa hlavne pozerajú na to, čo sú to za ľudia, aké majú skúsenosti, z akého prostredia prichádzajú, akú majú výkonnosť a akým štýlom riadia aktíva.“

Polarisu by mohla k zahraničným investorom pomôcť ich veľkosť: „Na slovenské pomery máme ako skupina Accross pomerne slušné postavenie na trhu, ale celosvetovo objemy vo výške 100 miliónov eur sú veľmi malé. Zahraniční investori nám môžu dať na začiatok 20-30 miliónov eur, čo je pre nich zanedbateľné percento, ale pre nás je to zásadný kapitál."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *