Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Hoci nezamestnanosť na Slovensku klesá, stále je najvyššia vo V4

Makroekonomika 09.09.2019 | 14:56 0 Komentárov

Nezamestnanosť na Slovensku v júli klesla na 5,3 percenta. Je to o 12 percentuálnych bodov menej ako v júli minulého roku (6,5 %) a o jeden percentuálny bod menej ako v júni tohto roku. Slovenský trh práce tak pokračuje v priaznivom trende znižovania nezamestnanosti, ktorý sa na krátko zasekol počas letných mesiacov tohto roka.

Napriek pozitívnemu vývoju je však nezamestnanosť u nás stále najvyššia spomedzi krajín V4. Najmenej ľudí bez práce je v Českej republike. V júli tu ich podiel na celkovej práceschopnej populácii dosiahol len 2,1 percenta, čo je zároveň najmenej v celej Európskej únii.

Treťou najlepšou krajinou v európskom porovnaní je Poľsko s podielom ľudí bez práce na úrovni 3,3 percenta. Pred rokom tu nezamestnanosť dosahovala 3,8 percenta. V Maďarsku dosahuje tento ukazovateľ hodnotu 3,5 percenta, čo je o niečo viac ako v predchádzajúcich mesiacoch tohto roka.

Slovensko tak má ešte z pohľadu ostatných krajín regiónu čo doháňať. Nezamestnanosť má ešte kam klesať, hoci situáciu tu komplikuje vysoký podiel sociálne vylúčených komunít bez pracovných návykov. Zamestnať ich je preto veľmi ťažké. Je to teda úloha viac pre sociálny systém, ako pre ekonomiku, ktorá produkuje dostatok príležitostí. Úlohou sociálnych pracovníkov je pripraviť  týchto ľudí na pracovný kolobeh, hoci i pri nízkokvalifikovaných prácach.

Najvyššiu nezamestnanosť v EÚ dosahuje Grécko (17,2 %), nasledované Španielskom (13,9 %) a Talianskom (9,9). Priemer EÚ je 6,3 percenta a priemer eurozóny 7,5 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *