Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

Hoci si mnohí Slováci myslia, že peniazom rozumejú, prax ukazuje opak

Ostatné správy 28.02.2017 | 15:03 0 Komentárov

Hoci podľa Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov dá každý tretí Slovák na splátky úverov a pôžičiek takmer tretinu z svojho mesačného príjmu, takmer tri štvrtiny domácností nemajú dostatočnú finančnú rezervu. Tá by mala byť vo výške šesťmesačného príjmu domácnosti. 

„Na jednej strane hovoríme o tom, že je nevyhnutné viesť už deti k finančne zodpovednému správaniu. No tak, ako je potrebné zvyšovať odbornosť školských pedagógov a vytvoriť konzistentný systém finančného vzdelávania od predškolských zariadení až po stredné školy, je nevyhnutné, aby základy finančného plánovania vštepovali deťom už rodičia,“ skonštatovala generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.

Ukazuje sa, že Slováci často nepoznajú ani len základné finančné pojmy, následne tak vzniká problém s nebezpečným zadlžovaním sa. „Neznalosť finančných pojmov spolu s nedocenením vlastných schopností napríklad splácať úver a s počiatočným neuváženým konaním je základnou príčinou, prečo sa ľudia nebezpečne zadlžujú, doslova sa dostávajú do dlhovej špirály,“ dodáva D. Huttová.

Ako vyplýva zo skúseností asociácie, ľudia stále málo kladú dôraz na zodpovedné finančné plánovanie. „Minimálne každý živiteľ rodiny by mal mať zaistenú takzvanú finančnú trojnožku, teda poistenie zabezpečujúce náhradu príjmu v prípade neočakávaného, napríklad úrazu či vážnej choroby, ďalej vhodné sporenie pre financovanie či vylepšovanie bývania a napokon dôchodkové sporenie,“ vysvetľuje Huttová.

Za hlavné neduhy okrem neochoty tvoriť si finančné rezervy označuje ignorovanie zjavných rizík a nepoistenie sa pred nimi, ako aj financovanie sa príliš drahými úvermi.

Záujem škôl o finančné vzdelávanie rastie. A to aj napriek tomu, že niektorí rodičia často ako príklad finančne zodpovedného správania neslúžia. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *